Bp Buczek o pielgrzymkach na wsch. Ukrainie

Bp Buczek o pielgrzymkach na wsch. Ukrainie
(fot. moriza / Foter / CC BY-NC)
KAI / mh

Słowa: "Wierzę w Boga, Ojca wszechmogącego", którymi zaczyna się Skład Apostolski, były hasłem i tematem rozważań podczas XVI pieszej pielgrzymki z Melitopola do Zaporoża na południu Ukrainy w dniach 28 lipca - 4 sierpnia.

- Tradycyjnie w sierpniu w diecezji charkowsko-zaporoskiej są organizowane pielgrzymki piesze - powiedział KAI jej ordynariusz, bp Marian Buczek. - Na pierwszą niedzielę sierpnia idzie się kilka dni z Melitopola do Zaporoża. Zaraz potem w Zaporożu odbywa się Spotkanie Młodych, z udziałem młodzieży z całej południowej części diecezji, jest również trochę przedstawicieli z północnej części.

Młodzież ta bardzo sobie ceni te spotkania. - Dlaczego? - Dlatego że oni widzą, że nie są sami. W parafiach jest ich kilka, nieraz kilkanaście osób. A tu, jak się zbiorą razem, tworzą już wspólnotę religijną katolików na wschodniej Ukrainie - zaznaczył hierarcha.

Dodał, że druga pielgrzymka w diecezji charkowsko-zaporoskiej jest organizowana od 20 do 26 sierpnia. Jej uczestnicy idą z Doniecka do Mariupola, gdzie budowany jest kościół - sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. - Tam jest trochę mniej ludzi, ale ta pielgrzymka powoli, z roku na rok, też się zwiększa. Idą oni przez pola kołchozowe, a nieraz przez puste miejscowości, idą również przez wioski, zamieszkane przez prawosławnych, którzy pytają ich, co to jest za grupa, czemu się modlą, jak się modlą... To jest apostolstwo, pokazywanie mieszkańcom wschodniej Ukrainy, że pielgrzymki są bardzo ważne dla wiary - zaznaczył bp Buczek.

DEON.PL POLECA

Zauważył też, że pielgrzymki na wschodniej Ukrainie są całkiem inne niż w Polsce czy na zachodniej Ukrainie. Nie idą w nich bowiem setki czy tysiące ludzi. - Na wschodzie Ukrainy idzie ich niewielu, ale trzymają się razem. Na pewno niektórzy idą na pielgrzymkę trochę z ciekawości, ale potem zostają w Kościele. Myślimy, że powoli to ziarno będzie kiełkowało aż przyniesie plon stokrotny. To jest pożywka duchowa na cały następny rok dla młodzieży, związanej z Kościołem - podkreślił hierarcha.

Diecezja charkowsko-zaporoska, ustanowiona 4 maja 2002 r. przez bł. Jana Pawła II, jest terytorialnie największą katolicką jednostką kościelną na Ukrainie. Obejmuje siedem obwodów - charkowski, dniepropietrowski, ługański, połtawski, sumski i zaporoski. Na obszarze ponad 198 tys. km kw. mieszka tam około 20 mln ludzi, z których ponad 61 tys. to katolicy. Konkatedra Boga Ojca Miłosiernego w Zaporożu została konsekrowana 7 sierpnia 2004 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Buczek o pielgrzymkach na wsch. Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.