Bp Czaja: musimy się otworzyć na przybysza, kimkolwiek by on nie był

Bp Czaja:  musimy się otworzyć na przybysza, kimkolwiek by on nie był
Bp Andrzej Czaja. Fot. Episkopat News / Flickr
Środa, 11:55
KAI/mł

- Milczenie w tej sprawie byłoby dla nas kompromitacją. Ewangelia jest jednoznaczna: wobec przybyszów nie możemy udawać, że nie mamy żadnych zobowiązań - mówił o sytuacji na granicy bp Andrzej Czaja w wywiadzie udzielonym KAI.

Opolski biskup diecezjalny w najnowszym wywiadzie udzielonym KAI odniósł się m.in. do działań Kościoła w sprawie migrantów na granicy polsko-białoruskiej. - Milczenie w tej sprawie byłoby dla nas kompromitacją. Ewangelia jest jednoznaczna: wobec przybyszów nie możemy udawać, że nie mamy żadnych zobowiązań. Aczkolwiek obecna sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdyż mamy także do czynienia z cynicznym posługiwaniem się uchodźcami przez władze obcego państwa. Nie możemy więc lekceważyć prawa i obowiązku polskich władz do ochrony granic, do ochrony bezpieczeństwa państwa i obywateli - mówił bp Czaja.

Wszyscy powinni się angażować

Jak dodał, Kościół na wszelkie sposoby powinien organizować pomoc dla migrantów.

- Nie tylko poprzez Caritas. Winny się angażować rodziny chrześcijańskie, inne organizacje czy zwykli wierni. I to się dzieje, i to dobrze rokuje na przyszłość. Musimy się otworzyć na przybysza, kimkolwiek by on nie był, tym bardziej wtedy, kiedy zagrożone jest jego życie. I tu jest wielkie zadanie dla Kościoła: formowanie społeczeństwa do elementarnej otwartości na człowieka, tego który znajduje się w potrzebie - podkreślał hierarcha.

Jak zauważył, dość często bywa tak, że w różnych obszarach życia społecznego mylimy potrzebę zachowania naszej tożsamości z zamknięciem i błędnie rozumiemy postawę patriotyczną. Dlatego, według opolskiego biskupa, właśnie na tym polu Kościół powinien być dziś szczególnie aktywny: formacji i kształtowania otwartej tożsamości, czego wyraźnie domaga się Ewangelia.

 

Potrzeba dialogu z rządem, by przygotować się na przyszłość 

Bp Andrzej Czaja nie ukrywał też, że samo uaktywnienie się Kościoła nie wystarczy.

- Potrzeba też konkretnych rozmów z rządem. W kolejnych latach i dziesięcioleciach musimy przygotowywać się na przyjście wielu uchodźców. To ułuda, że budując mury uciekniemy od problemu narastających ruchów migracyjnych. Państwo powinno się zająć tworzeniem spójnej polityki migracyjnej. Formacja społeczeństwa i polityka migracyjna, to są dwa wielkie zadania jakie nas czekają - podkreślał i przypomniał:

- Kościół w tym może pomóc. Tu na Opolszczyźnie mamy tradycję dużej otwartości. Gdyby jej nie było, a żyją tu i Polacy i Niemcy, to byśmy nie byli w stanie żyć ze sobą w zgodzie i pokoju. Sadzę, że dzięki temu Opolszczyzna może być w przyszłości takim terenem, gdzie znajdzie schronienie niejeden przybysz.

Źródło: KAI / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Stoparczyk
31,43 zł
44,90 zł

Kamil Stoch padł na kolana w błoto, by poprosić ukochaną kobietę o rękę. 
Martyna Wojciechowska wskoczy z tobą w kałużę, a jak trzeba będzie, to raz jeszcze spojrzy na nas z dachu świata. 

Skomentuj artykuł

Bp Czaja: musimy się otworzyć na przybysza, kimkolwiek by on nie był
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.