Bp Dajczak cierpi na depresję. To jeden z powodów jego rezygnacji

Bp Dajczak cierpi na depresję. To jeden z powodów jego rezygnacji
fot. Dobre Media Nowej Ewangelizacji / YouTube
Gość Niedzielny / pk

Biskup Edward Dajczak, którego rezygnację z urzędu przyjął papież Franciszek, mówi otwarcie, że cierpi na depresję. To jeden z głównych powodów jego rezygnacji.

Jak informuje "Gość Niedzielny", bp Edward Dajczak opowiedział o swoich zmaganiach z depresją w rozmowie z ks. Wojciechem Parfianowiczem.

DEON.PL POLECA
- Zasadniczym powodem mojej rezygnacji jest zdrowie, a konkretnie skutki przebytych przeze mnie trzech zakażeń wirusem powodującym COVID - mówi bp Edward Dajczak, cytowany przez "Gościa Niedzielnego".

Biskup Edward przyznaje, że cierpiał również na stany lękowe, które minęły. Dodaje jednak, że wciąż zmaga się z atakami depresji.

Ustępujący biskup apeluje, by osoby, które zmagają się z depresją, nie bały się o niej mówić i podjęły walkę z chorobą

- Próbuję to jakoś opanować, również przy pomocy leków, ale idzie to z trudem. Sprawa dotyczy stanów lękowych, które na szczęście minęły, natomiast nie minęły ataki depresji. Bywają one nieraz na tyle mocne, że powodują wycofywanie się, chęć ukrycia się. Człowiek chciałby po prostu zasnąć i nie czuć rzeczywistości. Ci, którzy doświadczają depresji, wiedzą, o czym mówię - wyznaje biskup Edward Dajczak.

Biskup Edward mówi również, że ataki depresji znacząco utrudniały mu zarządzanie diecezją. Prosi również, by osoby, które zmagają się z tą chorobą, nie bały się o niej mówić i podjęły z nią walkę.

- Ze wszystkim, co nie jest do końca zależne od nas, trzeba się zmierzyć i nie ma co udawać siłacza tam, gdzie się nim nie jest. Jakiekolwiek udawanie tylko pogarsza sytuację. Nawet najbliżsi, o niczym nie wiedząc, mogą reagować na tyle nieprawidłowo, że to jedynie wszystko pogorszy. Dlatego ja nie kryję tego. Ta informacja potrzebna jest diecezjanom, żeby wiedzieli, dlaczego podjąłem decyzję o rezygnacji - mówi w szczerej rozmowie biskup Edward Dajczak.

Źródło: Gość Niedzielny / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Nowak OP

Sprawdź, jaką masz relację z Ojcem

Czy potrafisz traktować Boga jak ojca? Spotykać się z Nim, rozmawiać? Czy widzisz w Nim troszczącą się o ciebie, zaufaną osobę czy raczej nieczułego i milczącego rodzica, dystansującego się...

Skomentuj artykuł

Bp Dajczak cierpi na depresję. To jeden z powodów jego rezygnacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.