Bp Dajczak: ta Wielkanoc ma dramatyczną niepowtarzalność

Bp Dajczak: ta Wielkanoc ma dramatyczną niepowtarzalność
Fot. EpiskopatNews / flickr / CC BY-NC-SA 2.0
KAI / kb

- Cieszę się, że wchodzimy w Wielki Tydzień z dobrym doświadczeniem sposobu przyjmowania uchodźców. Żaden kraj w Europie nie dokonał tego w taki sposób – stwierdził bp Edward Dajczak podczas przedświątecznego spotkania z przedstawicielami lokalnych mediów.

Spotkanie odbyło się 7 kwietnia w domu biskupim. To wieloletnia tradycja, do której bp Dajczak powrócił po pandemicznej przerwie.

- Wyjątkowość tego czasu polega na tym, że przyjęliśmy uchodźców, nie tworząc dla nich specjalnych obozów. Było to możliwe tylko dlatego, że pootwieraliśmy nasze domy i serca. Otworzyliśmy także przestrzenie, które są w zarządzaniu Kościoła – mówił biskup.

Bp Dajczak o Wielkanocy

Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zauważył, że postawa Polaków w ostatnich tygodniach, jest powrotem do tego, co było dla naszego narodu ogromną nadzieją – do ludzkiej solidarności. Nie w wymiarze struktur, ale postaw, które mają głęboki wymiar ewangeliczny.

- W Ewangelii Jezus często uzdrawiając ludzi używał słowa „effata”, czyli otwórz się. Jeżeli chcemy przeżyć dobrze Wielki Tydzień, to o takie otwarcie chodzi – nie tylko na drugiego człowieka, ale również na treści, które płyną z Ewangelii. Bóg otworzył się do wymiarów niewyobrażalnych – doświadczamy tego przez niezwykłość Triduum Paschalnego i znaczenia jego poszczególnych dni – wskazał bp Dajczak.

DEON.PL POLECA

Biskup w trakcie spotkania został poproszony o skomentowanie stwierdzenia papieża Franciszka: „wszyscy jesteśmy winni”. Słowa te padły w kontekście wojny na Ukrainie.

- Papież Franciszek zaznaczył, że zarówno wojna i pokój zaczynają się w sercach ludzi. Jako ludzie jesteśmy winni nie tylko w znaczeniu politycznym, ale także w naszych postawach. Papież przypomina, że świat jest odpowiedzialny za to, jak kształtuje ludzi, kim my się stajemy i na ile jesteśmy w stanie odpowiadać na zło. To co dzieje się teraz, zaczęło się dawno temu. W przygotowaniach, w sercach ludzi i w ich myśleniu – powiedział bp Dajczak.

- Nasz świat potrzebuje nadziei. Wielkanoc jest taką uroczystością. To spojrzenie na perspektywę naszego życia. Wielki Tydzień wypełniany w takich okolicznościach jest niepowtarzalny, ale jest dalej Wielkim Tygodniem Boga, który w każdej rzeczywistości historycznej przychodzi z największą miłością, jaką można sobie wyobrazić - podkreślił biskup.

Na koniec spotkania poszczególne redakcje zarejestrowały świąteczne życzenia biskupa dla swoich widzów, słuchaczy i czytelników.

Przedświąteczne spotkania bp. Dajczaka z przedstawicielami mediów odbywają się od kilkunastu lat - z przerwą na czas pandemii. Są okazją nie tylko do rozmowy o świętach, ale także o bieżących sprawach z życia Kościoła.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Zwoliński

Czy wiemy co oznacza  i skąd pochodzi słowo  – Alleluja? Skąd wziął się zwyczaj święcenia pokarmów? Dlaczego baba wielkanocna zdobi świąteczny stół? Jakie znaczenie symboliczne ma Baranek? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy...

Skomentuj artykuł

Bp Dajczak: ta Wielkanoc ma dramatyczną niepowtarzalność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.