Bp Dec o trzech kręgach przyjaciół Boga

Bp Dec o trzech kręgach przyjaciół Boga
(fot. Nasz Dziennik / youtube.com)
KAI / pk

Uroczystości Wszystkich Świętych i wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych przypominają nam o trzech kręgach uczniów Chrystusa - powiedział 30 października, biskup świdnicki Ignacy Dec w wywiadzie dla Archidiecezjalnego Radia Rodziny we Wrocławiu.

Przewodniczący Rady Episkopatu ds. Apostolstwa Świeckich podkreślił, że między tymi trzema kręgami, a więc znajdującymi się na ziemi, w niebie i w czyśćcu, istnieje egzystencjalna, osobowa więź, komunikacja, zwana obcowaniem świętych.

Zdaniem biskupa świdnickiego ziemską wspólnotę uczniów Chrystusa nazywamy Kościołem pielgrzymującym, Kościołem w drodze - dawniej mówiono, że jest to Kościół walczący, gdyż prowadzi walkę ze złem, walkę o dobro. Drugi krąg przyjaciół Chrystusa to Kościół chwalebny, czyli wszyscy święci, zbawieni w niebie. Trzeci krąg to Kościół oczyszczający się tzw. Kościół cierpiący w czyśćcu - podkreślił bp Dec.

Odnosząc się do uroczystości Wszystkich Świętych - ordynariusz świdnicki zauważył, że widoczna jest cały czas więź Kościoła ziemskiego z Kościołem niebieskim.

- Jako Kościół pielgrzymujący, Kościół będący w drodze, z nadzieją spoglądamy na Kościół zbawionych w niebie. Zbawieni przypominają nam, że warto słuchać Pana Boga, warto żyć Ewangelią, warto iść drogą Chrystusowych błogosławieństw. Przypominają nam, że nie na próżno się tu na ziemi trudzimy. Dla miłujących Boga, dla naśladowców Chrystusa jest przygotowana chwała i szczęście wieczne w niebie - powiedział bp Dec.

Biskup świdnicki zauważył, że przeciwwagą dla mocno, jego zdaniem, propagowanego dzisiaj w mediach Halloween, są organizowane w parafiach marsze, bale, happeningi ku czci świętych. - Te wydarzenia organizowane przez parafie i katechetów, przybliżają dzieciom i młodzieży postacie wspaniałych patronów oraz przygotowują do chrześcijańskiego przeżywania uroczystości Wszystkich Świętych i wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych. Uczą również oddawania należnego szacunku dla zmarłych i zwracają uwagę na wartości nieprzemijające, dla których święci ofiarowali swoje wysiłki, a także życie - tłumaczył bp Dec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Dec o trzech kręgach przyjaciół Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.