Bp Galantino: potrzebna większa przejrzystość w watykańskich finansach

Bp Galantino: potrzebna większa przejrzystość w watykańskich finansach
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

Bp Nunzio Galantino, wypowiedział się jak Stolica Apostolska powinna podejść do najważniejszych aspektów zarządzania m.in swoimi finansami. Duchowny od niedawna odpowiada za watykańskie finanse, kierując Administracją Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA)  

Bp Galantino udzielił wywiadu w związku z ostatnim skandalem finansowym dotyczącym zakupu nieruchomości w Londynie, na czym Watykan poniósł znaczne straty finansowe.

W wyniku śledztwa 10 osobom postawiono konkretne zarzuty m.in. defraudacji, korupcji, wymuszenia, prania brudnych pieniędzy, nadużycia urzędu i fałszerstwa. W tym gronie jest m.in. kard. Angelo Becciu, były substytut w Sekretariacie Stanu. Po ujawnieniu nieprawidłowości Papież Franciszek przeniósł zarządzanie funduszami Sekretariatu Stanu do Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej.

Bp Galantino podkreślił, że ostatni żenujący skandal przyśpieszył wprowadzanie procedur kontrolnych, które nie pozostawiają miejsca na arbitralne i mało przejrzyste zarządzanie funduszami.

DEON.PL POLECA

Pytany o to, czy wierni mogą nadal ufać, że przekazywane przez nich ofiary będą właściwie wykorzystywane odpowiedział, że przestępczych działań nie można uogólniać na cały system watykańskich finansów, który od dawna kieruje się ścisłymi regułami.

Wskazał zarazem, że pandemia odbiła się negatywnie także na bilansie Stolicy Apostolskiej, który jest deficytowy. „Większość naszych działań to różne rodzaje misji, które nie przynoszą zysku” – podkreślił bp Galantino, wskazując, że uzdrowieniu watykańskich finansów ma służyć znacząca reedukacja wydatków oraz obniżenie pensji osobom duchownym.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magdalena Wolińska-Riedi

Magdalena Wolińska-Riedi, jako jedna z nielicznych kobiet, mieszkała za Spiżową Bramą przez prawie 20 lat. Teraz rozmawia z innymi świeckimi pracownikami i mieszkańcami Watykanu, którzy jeszcze nigdy nie opowiadali o swoich przeżyciach. I choć o...

Skomentuj artykuł

Bp Galantino: potrzebna większa przejrzystość w watykańskich finansach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.