Bp Galbas o synodzie. Jak długo będą trwać konsultacje w parafiach i wspólnotach?

Bp Galbas o synodzie. Jak długo będą trwać konsultacje w parafiach i wspólnotach?
Fot. EpiskopatNews / flickr / CC BY-NC-SA 2.0
KAI / kb

Do połowy maja 2022 r. mogą trwać konsultacje synodalne na poziomie parafialnym oraz w ruchach apostolskich – informuje bp Adrian Galbas, przewodniczący Rady Apostolstwa Świeckich Episkopatu. Następnie w ciągu około miesiąca zostaną przygotowane syntezy na poziomie diecezji, które do końca czerwca winny trafić do Sekretariatu Episkopatu Polski, aby mogła zostać sporządzona synteza krajowa.

Zmiany te wynikają stąd, że pierwszy etap prac synodu polegający na konsultacji całego Ludu Bożego, został przedłużony przez Stolicę Apostolską do połowy sierpnia 2022 r.

Obecnie realizowany etap Synodu nt: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, polega na konsultacji całego Ludu Bożego w ramach Kościołów lokalnych. Pierwotnie etap ten trwać miał do kwietnia 2022 r., ale przed kilkoma tygodniami został przedłużony przez Sekretariat Synodu Biskupów do połowy sierpnia przyszłego roku. W związku z tym jest znacznie więcej czasu na pracę zespołów synodalnych w parafiach, wspólnotach czy ruchach apostolskich.

Bp Galbas o synodzie

Pytany przez KAI o konkretne terminy, bp Adrian Galbas, który jako przewodniczący Rady Apostolstwa Świeckich koordynuje w pewien sposób prace synodu w Polsce, wyjaśnia, że w połowie maja 2022 r. winny zakończyć się konsultacje na poziomie parafialnym. Tak więc w ramach wspólnej drogi, jaką jest synod, może więc odbyć się więcej spotkań i bardziej pogłębiona refleksja, mające na celu wzajemne wysłuchanie się, wspólną modlitwę i otwarcie się na to, co Duch Święty chce powiedzieć dziś Kościołowi.

DEON.PL POLECA


Biskup dodaje, że w kwietniu 2022 r. odbędą się spotkania osób odpowiedzialnych za synod ze wszystkich polskich diecezji.

Następnie, do końca czerwca przyszłego roku powinny zostać sporządzone syntezy (z konsultacji parafialnych oraz przeprowadzonych w innych gremiach) na poziomie diecezji. Powinny one zostać wysłane do Sekretariatu Episkopatu Polski. W oparciu o nie zostanie przygotowana synteza krajowa, w opracowaniu której pomoże pallotyński Instytut Statystyki Kościoła w Polsce (ISKK), który ma duże doświadczenie w tego typu profesjonalnej pracy.

Jeśli chodzi o liczne w Polsce ruchy apostolskie, to – jak informuje bp Galbas - konsultacje synodalne w ich ramach mogą trwać również do połowy maja. A ich wyniki ruchy apostolskie mogą przekazać za pośrednictwem biskupa, który za dany ruch odpowiada w ramach Konferencji Episkopatu, poprzez Kurie w swojej diecezji, albo bezpośrednio do Sekretariatu Episkopatu.

Po co synod?

- Cały czas przypominam, że nie o dokumenty tu chodzi przede wszystkim, ale o oddolne spotkania w duchu synodalności, wzajemne wysłuchanie się i szczery dialog, o modlitwę oraz wspólną adorację, tak aby można było usłyszeć głos Ducha Bożego. Musimy uczyć się Kościoła bardziej wspólnotowego, bardziej otwartego na głos każdego z wiernych, a nawet ludzi stojących dalej, słowem Kościoła synodalnego, co proponuje nam papież Franciszek. Podejmijmy więc wspólną drogę właśnie w tym duchu – wyjaśnia biskup.

Bp Galbas dzieli się również doświadczeniem z początków prasy synodalnej w Polsce. Informuje, że odwiedzając poszczególne ośrodki kościelne, obserwuje silny oddolny odzew związany z synodem, w wielu parafiach czy ruchach apostolskich spotkania przebiegają intensywnie.

Przyznaje, że warto też zwrócić uwagę na możliwości, jakie stwarza synod w sferze wirtualnej. Pojawiają się tam interesujące oddolne inicjatywy np. poświęcona synodowi strona: synod.org.pl Została ona stworzona przez świeckich z Wrocławia, zaangażowanych w swojej parafii. Ich marzeniem było stworzenie miejsca wymiany informacji pomiędzy tymi, którzy spotkania synodalne już przeprowadzili a tymi, którzy się do tego dopiero przygotowują. Wskazuje również na kanał Daniela Wojdy na youtube.

A przede wszystkim bp Galbas zachęca do korzystania ze stron diecezjalnych, gdzie zazwyczaj znajduje się zakładka „Synod”, gdzie można znaleźć niezbędne dokumenty, materiały do organizacji spotkań zespołów synodalnych, ankiety oraz adresy, gdzie można bez skrępowania przesyłać swoje opinie, świadectwa, postulaty bądź marzenia dotyczące działania Kościoła.

- Generalnie w synodzie chodzi o to, aby było jak najmniej odgórnego instruktażu a jak najwięcej oddolnej kreatywności – pointuje bp Galbas.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Podstawowy dokument Kościoła wyjaśniający czym w istocie jest „synodalność”, niezwykle pomocny w realizacji konsultacji synodalnych, rozpoczętych 17 października we wszystkich diecezjach na świecie, a stanowiących pierwszy etap XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Autorem dokumentu ...

Skomentuj artykuł

Bp Galbas o synodzie. Jak długo będą trwać konsultacje w parafiach i wspólnotach?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.