Bp Glapiak: pierwszymi nauczycielami dzieci są rodzice

Bp Glapiak: pierwszymi nauczycielami dzieci są rodzice
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

Nowy rok szkolny to okazja, aby przypomnieć sobie niezmienną prawdę, że pierwszymi nauczycielami i wychowawcami dzieci są ich rodzice. To jest ich prawo, a zarazem obowiązek – mówił podczas uroczystości patronalnych ku czci Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej bp Jan Glapiak. W sanktuarium modlono się za uczniów i nauczycieli na progu nowego roku szkolnego.

W uroczystościach uczestniczyły dzieci i młodzież, rodzice, nauczyciele, katecheci i wychowawcy. Bp Glapiak przekonywał, że rodziców w zadaniu wychowawczym nie może zastąpić. „Szkoła, Kościół czy jeszcze inne instytucje zawsze będą jedynie ku pomocy rodzicom. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice interesowali się tym, czego ich dzieci się uczą. Aby współpracowali z nauczycielami, by mieli wpływ na program nauczania. To jest prawo, a zarazem moralny obowiązek” – przekonywał poznański biskup pomocniczy.

Zachęcał rodziców do dawania dobrego przykładu, zgodnie z zasadą „słowa uczą a przykłady pociągają”. „Rodzice wychowują swoje dzieci przede wszystkim swoim przykładnym życiem. Tak jak teraz, kiedy całą rodziną przyszliście do Matki Bożej i w ten sposób jesteście dla siebie nawzajem zbudowaniem” – mówił bp Glapiak.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej prosił rodziców, by „nie planowali niedzielnych zakupów”. „Uważam, że jest to w naszym kraju bardzo ważna sprawa. Niestety już jedno pokolenie Polaków wychowało się w takim moralnym bałaganie, bo dali sobie wmówić, że inaczej się nie da, że my Polacy nie potrafimy tak się zorganizować jak w innych krajach i musimy koniecznie robić zakupy w niedzielę. A te same sieci handlowe, które za granicą naszego kraju w niedzielę nie handlują, to u nas wręcz to wymuszają, teraz nawet omijając państwowe prawo. Postarajmy się, aby nowe pokolenie Polaków potrafiło świętować niedzielę” – zachęcał bp Glapiak.

Pochodzący z Górki Duchownej poznański biskup pomocniczy przypomniał, że z miejscowym sanktuarium związany był bł. Edmund Bojanowski, który apelował, by „uchronić dzieci od złego, zaszczepić w nich zawczasu zarodki wiary i moralności”.

Słynący łaskami obraz Matki Boskiej Pocieszenia znajduje się w kościele w Górce Duchownej od XV wieku. W odpuście pod koniec sierpnia uczestniczy kilka tysięcy wiernych.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Glapiak: pierwszymi nauczycielami dzieci są rodzice
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.