Bp Greger: niech duchowość Karmelu przenika naszą codzienność

Bp Greger: niech duchowość Karmelu przenika naszą codzienność
Fot. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia / YouTube.com
KAI / tk

- Niech dzisiejsze spotkanie będzie lekcją uczenia się Karmelu – wezwał bp Piotr Greger, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy oświęcimskiego klasztoru sióstr karmelitanek bosych. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej sprawował liturgię z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.

W homilii bp Greger przypomniał o roli i znaczeniu położonego w sąsiedztwie byłego obozu niemieckiego Auschwitz oświęcimskiego Karmelu.

- To tutaj możemy uczyć się klimatu milczenia, adoracji, kontemplacji, doświadczenia bliskości Pana – podkreślił, dziękując siostrom karmelitankom za ich obecność i dar nieustannej modlitwy.

- Niech nasze dzisiejsze spotkanie będzie dla nas lekcją uczenia się Karmelu; niech nam pomoże w codzienności oddychać duchowością karmelitańską. Owocem tego niech będzie umiejętne łączenie w naszym życiu tego, co w nas doczesne i wieczne, światowe i nadprzyrodzone – wezwał kaznodzieja.

DEON.PL POLECA


Hierarcha, przybliżając duchowość karmelitańską, zauważył, że jest ona „na wskroś maryjna”. - Życie Karmelu jest dyktowane podwójnym celem: pierwszym jest doskonałość chrześcijańska, dzięki której Bogu ofiaruje się - na miarę możliwości będących owocem współpracy z Bożą łaską - serce czyste i wolne od wszelkiej zmazy grzechu.

- Zaś drugim jest doświadczenie jedności z Bogiem, będącej zapowiedzią oraz przedsionkiem chwały niebieskiej – wyjaśnił i dodał, że o ile pierwszy cel osiąga się na drodze osobistego wysiłku ascetycznego, drugi jest bezcennym darem Boga – powiedział bp Greger.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

Maryja najlepszą przewodniczką na drodze wiary

Matka Kościoła, Królowa Polski, Boża Rodzicielka. Maryja. Znamy Ją dobrze i czujemy się przy Niej bezpiecznie, nawet gdy spotykają nas rozmaite trudności. Wiemy, że otacza nas opieką i w...

Skomentuj artykuł

Bp Greger: niech duchowość Karmelu przenika naszą codzienność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.