Bp Gucwa z RŚA: Pomagamy młodym matkom odnaleźć sens życia

Bp Gucwa z RŚA: Pomagamy młodym matkom odnaleźć sens życia
(Fot. Biuro Prasowe PKWP Polska)
Biuro Prasowe PKWP Polska

- Chcemy, by dziewczęta, które do nas trafiają, stawały się odpowiedzialnymi matkami i żonami, by zarabiały na siebie i najbliższych. Uczymy je nie tylko zawodu, ale też życia. Praca matki to lepsza przyszłość dla jej dziecka - mówi w rozmowie z PKWP ks. bp Mirosław Gucwa z Republiki Środkowoafrykańskiej, który w Bouar opiekuje się szkołą „Wstań i stój”.

Centrum „Londo, mo luti”, czyli „Wstań i stój” zostało zbudowane i wyposażone z myślą o dziewczętach, które mają trudną sytuację rodzinną. Z różnych powodów przerwały one naukę w szkole podstawowej lub później w gimnazjum. Ich życiem wstrząsnęła wojna. Rebelianci, którzy chcieli przejąć kontrolę nad krajem, nieśli ludności cywilnej śmierć i zniszczenie. Kobiety były gwałcone.

Z pomocy centrum w Bouar korzystają głównie nastolatki w wieku 16, 17 lat. Niektóre z dziewcząt są starsze. I choć ukończyły 20 lat, nadal nie potrafią pisać i czytać. - Jeśli chcą to nadrobić, pogłębić swoją znajomość języka francuskiego, zdobyć wykształcenie ogólne i nauczyć się zawodu, trafiają do nas - mówi w rozmowie z PKWP ks. bp Mirosław Gucwa z Republiki Środkowoafrykańskiej.

W zakończonym już roku szkolnym, ze wsparcia centrum korzystało 87 dziewcząt na trzech rocznikach. Nauka czytania i pisania jest zawsze pierwszą rzeczą, którą muszą zdobyć nowe uczennice. Dowiadują się też m.in. jakie mają prawa, uczą się pielęgnacji dzieci, bo wiele z nich to już młode matki. - Do tego od samego początku kształcą się w zawodzie. Zaczynają od nauki szycia ręcznego, a następnie stopniowo, na drugim i trzecim roku, mają już do dyspozycji maszynę do szycia - wyjaśnia ordynariusz diecezji Bouar.

DEON.PL POLECA

Bp Gucwa podkreśla, że „centrum proponuje formację integralną”. Oznacza to, że dziewczęta nie tylko uczą się określonego przedmiotu, ale - co ważne zwłaszcza w Afryce - uczą się życia, bycia odpowiedzialnymi matkami i żonami. - Wiele z tych dziewcząt ma już mężów. Chcemy, by budowały dobrą rodzinę i zarabiały na siebie i swoich najbliższych - wyjaśnia biskup Bouar.

Część kobiet samodzielnie lub przy pomocy rodziców jest w stanie opłacić swój pobyt i naukę w „Londo, mo luti”. Roczny koszt to 30 euro. To środki, które pozwalają na opłacenie nauczycieli i wychowawców. Nie wszystkie dziewczęta mają takie możliwości. Dlatego centrum, w którym się kształcą, korzysta ze wsparcia z zewnątrz. - Pomogła nam diecezja kaliska i nadal pomaga, także jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Również stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie włącza się w to dzieło - dodaje bp Gucwa.

Środki z Polski zostały wykorzystane na pilne inwestycje. Powstał budynek, gdzie dziewczęta będą mogły umieścić to wszystko, co uszyją, a później sprzedać. Pracę umożliwią im wyprawki, jakie sfinansowali wierni diecezji kaliskiej i Darczyńcy PKWP. - Możemy na końcu roku wyposażyć wszystkie dziewczyny w maszyny do szycia i w materiały, których potrzebują aby zacząć zarabiać - wyjaśnia ks. bp Mirosław Gucwa.

Na miejscu młode mamy mają też dostęp do żłobka. W zakończonym roku korzystało z niego około 30 najmniejszych dzieci. Dziewczęta, dzięki tej inwestycji, mogą się uczyć. - Po zajęciach spędzają czas ze swoimi pociechami. Ten żłobek też funkcjonuje dzięki wsparciu diecezji kaliskiej - mówi PKWP ordynariusz diecezji Bouar.

Ludzie, którzy mieszkają w pobliżu, odliczają dni od kiedy nie było tutaj rebeliantów. Bp Gucwa wyjaśnia PKWP, że „po 10 latach kryzysu wraca w miarę stabilna sytuacja, a w Bouar żyje się spokojnie”. Za pośrednictwem Papieskiego Stowarzyszenia przekazał też podziękowania dla wszystkich, którzy otaczają centrum i jego diecezję modlitwą i pomocą finansową. Zapewnił, że każde wsparcie przekłada się na lepszą przyszłość dla jego podopiecznych. - Dzieci naszych dziewcząt, gdy ich mama ma pracę, od samego początku mają dobre warunki, mogą pójść do szkoły. To w połączeniu z sytuacją, gdy również mąż ma pracę oznacza dla najmłodszych ogromną szansę - podsumował.

Biuro Prasowe PKWP Polska

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Gucwa z RŚA: Pomagamy młodym matkom odnaleźć sens życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.