Bp Jarecki: Kościół nie powinien brać strony jednej opcji politycznej

Bp Jarecki: Kościół nie powinien brać strony jednej opcji politycznej
Fot. Wojownicy Maryi / YouTube.com
1 miesiąc temu
KAI / tk

Bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej, Piotr Jarecki powiedział podczas briefingu w Watykanie, że „spotykając się z przedstawicielami poszczególnych kongregacji przeżywamy autentyczną atmosferę synodalną. Nikt nikogo nie blokuje, rozmawiamy w atmosferze szczerości.

Jako pierwszy punkt hierarcha wskazał na konieczność promowania nauczania społecznego Kościoła. W misji ewangelizacyjnej nie można być bowiem oderwanymi od rzeczywistości, w której żyjemy. Trzeba ją przekształcać ku królestwu Bożemu - zaznaczył. Nauczanie społeczne musi być wprowadzane do katechezy, aby inspirowało całość życia ludzkiego.

Następnie biskup Jarecki nawiązał do wczorajszego spotkania w Sekretariacie Stanu i wypowiedzi sekretarza ds. stosunków z państwami, abp Richarda Gallaghera oraz poruszanej tam kwestii właściwego realizowania autonomii i współpracy między Kościołem a państwem.

Kościół i państwo są autonomiczne

- Kościół i państwo są autonomiczne, ale ponieważ służą tym samym ludziom, to powinny ze sobą współpracować. Staraliśmy się ukazać całościowy, obiektywny obraz sytuacji – powiedział warszawski biskup pomocniczy. Podkreślił, iż konieczne jest, aby głos Kościoła był głosem sumienia, żeby działania polityków oceniać w świetle wartości i zasad nauczanych przez Kościół. - Mówiliśmy także o tym, że Kościół hierarchiczny nie powinien brać strony jednej opcji politycznej, żadna bowiem partia nie jest polityczną reprezentacją Kościoła - stwierdził.

Kolejnym problemem poruszanym w Watykanie przez trzecią grupę biskupów polskich, była kwestia demograficzna oraz otwartości na przyjęcie daru życia. Bp Jarecki wyraził zaniepokojenie dramatycznie niską rozrodczością Polaków

Wreszcie podjęto kwestię sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, pogodzenia ochrony granic z obowiązkiem troski o człowieka – to znaczy zapewnienia pomocy humanitarnej, której udzielenie nie jest możliwe bez współpracy między Kościołem a państwem – przypomniał warszawski biskup pomocniczy.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper
35,60 zł
89,00 zł

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Jarecki: Kościół nie powinien brać strony jednej opcji politycznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.