Archidiecezja warszawska poinformowała, jak przeprowadzi diecezjalną fazę synodu

Archidiecezja warszawska poinformowała, jak przeprowadzi diecezjalną fazę synodu
fot. Depositphotos
1 miesiąc temu
PAP / pk

W niedzielę w archidiecezji warszawskiej została zainaugurowana faza diecezjalna XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja". Jego prace potrwają dwa lata. Faza diecezjalna zakończy się w kwietniu 2022 r. Kolejna to kontynentalna, a w 2023 - powszechna.

Drogi, którymi będą przebiegały konsultacje fazy diecezjalnej synodu biskupów w archidiecezji warszawskiej to: spotkania grup synodalnych w parafiach, konsultacje w ramach ruchów, stowarzyszeń i wspólnot oraz indywidualne wypowiedzi wiernych za pośrednictwem formularza kontaktowego.

Konsultacje będą dotyczyć wszystkich

"Zgodnie z zamysłem papieża Franciszka szerokie konsultacje zostaną przeprowadzone wśród całego Ludu Bożego" - zaznaczyli autorzy komunikatu opublikowanego na stronie archidiecezji warszawskiej.

Poinformowali, że metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wyznaczył w archidiecezji osoby kontaktowe synodu, których zadaniem jest służenie jako łącznicy między parafiami a diecezją w konsultacjach synodalnych. Są to ks. Matteo Campagnaro oraz Beata Chojnacka i Piotr Szular.

Spotkania grup synodalnych

Autorzy komunikatu wyjaśnili, że przewidziano kilka dróg, jakimi będą przebiegały konsultacje w archidiecezji warszawskiej. Pierwszą są spotkania grup synodalnych w parafiach. "Ważnym ich elementem będzie modlitwa i słuchanie Słowa Bożego, a następnie słuchanie siebie nawzajem i dialog. Te spotkania w parafiach będą odbywały się do końca 2021 roku. Wnioski ze wspólnego rozeznawania na szczeblu parafialnym trafią następnie do dekanatów, a te posłużą do stworzenia dokumentu finalnego" - zastrzegli.

Osoby kontaktowe

Dodali, że część konsultacji będzie odbywała się od razu na szczeblu diecezjalnym: chodzi o ruchy i stowarzyszenia katolickie, instytucje, zgromadzenia zakonne, uczelnie, środowiska naukowe i intelektualne. "Wszyscy są zaproszeni i mogą włączyć się w prace synodalne. Wystarczy zebrać się i zgłosić wybraną przez siebie osobę kontaktową do sekretariatu synodu (sekretariat.synodu@archwwa.pl). Równocześnie osoby kontaktowe będą starały się same kierować zaproszenia do wszystkich znanych grup i środowisk" - czytamy w komunikacie.

Specjalny formularz

Trzecią drogą konsultacji jest zgłoszenie akcesu w pracach synodalnych przez formularz kontaktowy opublikowany na stronie synod.mkw.pl. Autorzy komunikatu poinformowali, że może to zrobić każdy, a jedynym warunkiem jest pozostawienie imienia, nazwiska oraz adresu mailowego bądź telefonu wraz ze zgodą na przetwarzanie tych danych osobowych do celów prac synodalnych.

Wyjaśnili, że z zebranych wniosków, świadectw i wypowiedzi powstanie diecezjalny dokument końcowy. Pod koniec lutego dokument - podobnie jak inne dokumenty końcowe z innych diecezji - zostanie przekazany do sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, a stamtąd - w formie ogólnopolskiej syntezy - trafi do Rzymu. Do marca 2023 odbędą się synodalne spotkania w ramach kontynentów, a dopiero potem, w październiku 2023, zgromadzenie zwyczajne Synodu Biskupów w Rzymie.

Synod biskupów jest instytucją doradczą w Kościele katolickim. Powołał go wydanym 15 września 1965 r. pismem papieskim "Apostolica sollicitudo" jako organ świadczący pomoc papieżowi Paweł VI. Do papieża należy zwoływanie synodu, jeśli uzna to za pożyteczne, łącznie z oznaczeniem miejsca zebrania, jak również ustalanie tematów spraw, jakie mają być rozpatrywane.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Archidiecezja warszawska poinformowała, jak przeprowadzi diecezjalną fazę synodu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.