Prymas podsumował pierwszy dzień wizyty w Watykanie. Mówił o "kryzysie wiarygodności Kościoła"

Prymas podsumował pierwszy dzień wizyty w Watykanie. Mówił o "kryzysie wiarygodności Kościoła"
fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
PAP / pk

- Przeszliśmy już pewną drogę i to jest także droga do odzyskiwania wiarygodności Kościoła, to znaczy, że podejmuje on zmagania o ochronę dzieci i młodzieży i że jest miejscem bezpiecznym dla ich wzrostu - powiedział prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak w poniedziałek, w pierwszym dniu wizyty trzeciej grupy polskich biskupów w Watykanie.

Wśród tematów rozmów biskupi wymienili też duszpasterstwo po pandemii, przygotowanie do małżeństwa, chrzest.

Kwestia migrantów

Przedstawiając dziennikarzom główne wyzwania, o jakich biskupi będą rozmawiać podczas wizyty ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich, abp Polak wymienił w pierwszej kolejności kwestię migracji, w tym sytuacji na granicy z Białorusią. Jak podkreślił, "zachowując zasadę ochrony i bezpieczeństwa granic, nie możemy z punktu widzenia nie tylko chrześcijańskiego, ale ludzkiego być obojętni na cierpienie" osób, które "w dramatycznych warunkach próbują przedostać się do Europy".

Ci ludzie, jak zauważył, "bardzo często pozostawieni są sami sobie".

Nawiązując do swego listu do szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, prymas podkreślił, że ważny jest dialog z władzami państwowymi, by niesienie pomocy odbywało się "w ramach prawa". Mówiąc o potrzebie pomocy medycznej stwierdził: "Tu nikt nie ma żadnej intencji naruszania praw i dlatego medycy czy organizacje pozarządowe chcą dialogu respektując wszelkie zasady, które obowiązują".

Abp Polak zaznaczył, że w wielu miejscach w Watykanie, także podczas rozmowy z papieżem Franciszkiem, "chcemy stawiać ten trudny problem, który jest dla nas dzisiaj wyzwaniem". Jak zauważył, migranci nielegalnie przekraczają granicę polską "szukając lepszego świata".

- Kościół musi na tę rzeczywistość odpowiadać, także poprzez troskę, którą widzimy - dodał hierarcha nawiązując do zaangażowania Caritas. - W Polsce jest zimno, ci ludzie są w lasach, tam nocują. Trzeba wyjść do nich z pomocą, oczywiście zachowując także, jak mówimy, zasady obrony i bezpieczeństwa naszych granic - oświadczył prymas.

Wyzwania związane z pandemią

Jako drugi temat rozmów w Watykanie abp Polak przedstawił wyzwania dla Kościoła i duszpasterstwa po pandemii COVID-19. Podkreślił, że w Kościele widać mniej osób, bo nie wróciły po pandemii. - Pandemia najbardziej uderza w to, co jest istotą życia wspólnotowego w Kościele i życia Kościoła - ocenił abp Polak.

Przypomniał zarazem, że w czasie pandemii kościoły w Polsce nigdy nie były zamknięte dla kultu i zawsze można było wejść na modlitwę. Teraz zaś, jak mówił, trzeba będzie odbudować życie wspólnoty parafialnej, diecezjalnej.

Prymas wskazał, że ma temu też służyć proces synodalny, a papież podpowiada, jak nabrać odwagi duszpasterskiego wysiłku.

Kryzys wiarygodności Kościoła

Następnie jako wyzwanie przedstawił "kryzys wiarygodności Kościoła", również w kontekście budowy systemu ochrony dzieci i młodzieży. - System ten trzeba udoskonalać - ocenił. - Przeszliśmy już pewną drogę i to jest także droga do odzyskiwania wiarygodności Kościoła, to znaczy, że podejmuje on zmagania o ochronę dzieci i młodzieży i że jest miejscem bezpiecznym dla ich wzrostu - oświadczył.

Tematy te zdaniem prymasa "nie pokazują wcale oblicza Kościoła, który z siebie we wszystkim jest zadowolony, uśmiechnięty i bezproblemowy".

Pozostałe kwestie poruszane w czasie wizyty ad limina

Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak podkreślił, że przedstawiciele Watykanu są nastawieni na dialog z polskimi biskupami. Relacjonując wizytę w dykasterii do spraw świeckich, rodziny i życia powiedział, że tematami rozmowy był problem rozwodów w Polsce, trudności demograficzne, przygotowania do małżeństwa. Jak dodał, biskupi poruszyli też sprawę języka, jakim należy komunikować się z młodzieżą na temat małżeństwa, rodziny i życia.

Bp Kaszak mówił, że poruszył kwestie wyboru rodziców chrzestnych i zauważył, że tradycją w Polsce jest częste wybieranie osób z najbliższej rodziny, co często powoduje kłopot z ich znalezieniem. Jak dodał, w dykasterii biskupi usłyszeli, że należy zachęcać rodziców, by szukali chrzestnych również wśród znajomych.

W trzeciej z czterech grup są biskupi z metropolii warszawskiej wraz z ordynariatem polowym Wojska Polskiego, łódzkiej, gnieźnieńskiej i częstochowskiej oraz trzech diecezji greckokatolickich. W czwartek spotkają się z papieżem Franciszkiem.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Prymas podsumował pierwszy dzień wizyty w Watykanie. Mówił o "kryzysie wiarygodności Kościoła"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.