Bp Krikor Ghabroyan zwierzchnikiem Ormian

Bp Krikor Ghabroyan zwierzchnikiem Ormian
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Biskup-senior eparchii (diecezji) Świętego Krzyża z Paryża - Krikor Ghabroyan został administratorem Ormiańskiego Kościoła Katolickiego po śmierci patriarchy Nersesa Bedrosa XIX Tarmouniego, który zmarł nagle 25 czerwca w Libanie. 80-letni hierarcha będzie pełnił swój urząd do czasu wybrania nowego zwierzchnika katolików ormiańskich. Zajmie się również zwołaniem Synodu dla wyboru nowego patriarchy.

Krikor (Grigor, po francusku Grégoire) Ghabroyan urodził się 15 listopada 1934 w Aleppo w Syrii. Kształcił się w niższym seminarium duchownym Instytutu Duchowieństwa Patriarszego w Bzommar koło Bejrutu, w kolegiach - marystów w Dżunieh w Libanie i św. Leona w Rzymie oraz na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął 28 marca 1959, po czym pracował duszpastersko w Libanie i w diasporze ormiańskiej w innych krajach.

3 stycznia 1977 Synod Biskupi Ormiańskiego Kościoła Katolickiego mianował go egzarchą apostolskim dla katolików wschodnich obrządku ormiańskiego we Francji i biskupem tytularnym; sakrę nominat przyjął 13 lutego tegoż roku. Gdy 30 czerwca 1986 Jan Paweł II podniósł dotychczasowy egzarchat do rangi eparchii (diecezji) pod nazwą eparchii Świętego Krzyża z Paryża, bp Ghabroyan został jej pierwszym ordynariuszem. Ustąpił z urzędu 2 lutego 2013 w wieku 78 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Krikor Ghabroyan zwierzchnikiem Ormian
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.