Bp Lechowicz: posługę biskupa polowego WP przyjmuję z pokorą

Bp Lechowicz: posługę biskupa polowego WP przyjmuję z pokorą
Fot. episkopat.pl
PAP / tk

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka biskup Wiesław Lechowicz został mianowany biskupem polowym Wojska Polskiego. - Decyzję przyjmuję z pokorą, posłuszeństwem i nadzieją - wyznał bp Lechowicz.

W komunikacie opublikowanym w sobotę przez Nuncjaturę Apostolską podano, że "Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem polowym Wojska Polskiego dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Wiesława Lechowicza".

Hierarcha od ponad 10 lat pełni m.in. funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Poprzednikiem bpa Wiesława Lechowicza na stanowisku biskupa polowego Wojska Polskiego był bp Józef Guzdek, który 16 lipca 2021 roku został mianowany arcybiskupem metropolitą białostockim i Administratorem Apostolskim Ordynariatu Polowego. W sobotę 15 stycznia w południe decyzję papieża ws. mianowania nowego biskupa polowego WP, abp Józef Guzdek ogłosił w czasie gali Benemerenti Ordynariatu Polowego w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Bp Lechowicz o decyzji papieża

- Przyjmuję decyzję Ojca Świętego Franciszka z pokorą, z posłuszeństwem i z nadzieją - powiedział bp Lechowicz

Podkreślił, że w decyzji papież rozpoznaje wolę Boga. - Przyjmują z posłuszeństwem, ponieważ całe moje życie jest świadectwem tego, że człowiek dobrze wychodzi na tym, jeżeli jest posłuszny Panu Bogu - wyznał bp Lechowicz.

Powiedział, że tym, co napełnia go nadzieją na progu nowej posługi w Kościele, to obecność Bogu pośród swojego ludu oraz "to, co dzieje się w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego".

Bp Lechowicz wyraził jednocześnie wdzięczność poprzedniemu biskupowi polowemu gen. bryg. abp Józefowi Guzdkowi za dotychczasową współpracę. - Mam nadzieję, że na jego mądrość i doświadczenie będę mógł liczyć również w przyszłości - powiedział nowo mianowany biskup polowy Wojska Polskiego.

Bp Wiesław Lechowicz ma 59 lat. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1987 roku w katedrze tarnowskiej z rąk bp. Jerzego Ablewicza. Jego dewizą biskupią są słowa: "In finem diligere" (Do końca umiłować).

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Bp Lechowicz: posługę biskupa polowego WP przyjmuję z pokorą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.