Bp Markowski: chrześcijaństwo wywodzi się z religii żydowskiej, tracąc z nią kontakt odcinamy korzenie

Bp Markowski: chrześcijaństwo wywodzi się z religii żydowskiej, tracąc z nią kontakt odcinamy korzenie
fot. Archidiecezja Warszawska / YouTube
PAP / pk

- Obecność wierzących Żydów w naszych czasach, nadal (...) ufających swemu Bogu, jest niezwykle budująca i potrzebna chrześcijanom - podkreślił przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP bp Rafał Markowski w słowie na 25. Dzień Judaizmu opublikowanym na stronie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Centralne obchody 25. Dnia judaizmu odbędą się 17 stycznia 2022 roku w Poznaniu, pod hasłem "Moje myśli nie są myślami waszymi" (Iz 55,8).

Jak zaznaczył bp Markowski, należy stale przypominać o tym, że chrześcijaństwo wywodzi się z religii żydowskiej. - Tracąc z nią kontakt odcinamy swoje korzenie, pozbawiając się soków niezbędnych do życia - ocenił.

Podkreślił, że Żydzi i chrześcijanie to ludzie, którzy szukając sensu życia, "odnajdują w swojej egzystencji historię zbawienia, co więcej, drogę z Bogiem zaczynają postrzegać jako jedyną wartościową".

DEON.PL POLECA

Obecność wierzących Żydów potrzebna chrześcijanom

- Obecność wierzących Żydów w naszych czasach, nadal - pomimo wielowiekowych prześladowań i katastrofy, jaką było Szoa podczas drugiej wojny światowej - ufających swemu Bogu, jest niezwykle budująca i potrzebna chrześcijanom - stwierdził.

Dodał, że tej obecności katolicy mogli doświadczać podczas kolejnych Dni Judaizmu obchodzonych w różnych miastach Polski. - Rodzący się wówczas dialog jest budowany na świadectwie życia i nadziei Żydów pośród dzisiejszego świata, który stara się funkcjonować, jakby Boga nie było - napisał bp Markowski.

Przyznał, że coroczne obchody Dnia Judaizmu spotykają się z niewielkim zainteresowaniem w polskich parafiach. - Obojętność, a nawet niechęć do respektowania tych rokrocznych obchodów ustanowionych przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku płynie po prostu, jak chcemy wierzyć, z braku zrozumienia ich celu - ocenił.

Wyjaśnił, że celem tym jest "wspólna modlitwa do tego samego Boga, pogłębianie świadomości więzów łączących chrześcijaństwo z judaizmem i - poprzez refleksję nad powiązaniami obu religii - namysł nad własną religią".

Wdzięczność środowiskom żydowskim

Hierarcha wymienił osoby najbardziej zasłużone w 25-letniej historii Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce - zwłaszcza emerytowanego prymasa Polski abp. Henryka Muszyńskiego - pioniera i nestora dialogu z Żydami, pierwszego przewodniczącego Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

Bp Markowski wyraził też wdzięczność środowiskom żydowskim, przede wszystkim naczelnym rabinom Polski z Michaelem Schudrichem na czele, który "na przestrzeni lat dał się poznać jako człowiek otwarty na dialog i przyjazny we wzajemnych kontaktach".

Plan obchodów Dnia Judaizmu

Centralne obchody Dnia Judaizmu rozpoczną się 17 stycznia 2022 r. o godz. 11 wspólną modlitwą chrześcijan i Żydów przy symbolicznym grobie rabina Akivy Egera na Cmentarzu żydowskim. Modlitwę poprowadzą naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz przewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej ks. Marcin Kotas z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Poznaniu.

O godz. 11: 30 w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu nastąpi otwarcie Izby Pamięci rabina Akivy Egera. Wykład "Charyzmatyczna postać rabina Akivy Egera inspiracją dla współczesnych" wygłosi prof. Rafał Witkowski. Na godz. 13 zaplanowano odwiedziny w siedzibie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu i spotkanie z Alicją Bromberg-Kobus, wiceprzewodniczącą Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

O godz. 15 odbędzie się nabożeństwo biblijne "Moje myśli nie są myślami waszymi", któremu będzie przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. Komentarz chrześcijański wygłosi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, natomiast żydowski - naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

O godz. 17 nastąpi wręczenie Nagrody "Menora Dialogu" przyznawanej przez Stowarzyszenie Coexist i Fundację Signum. O godz. 18.45 w Akademii Lubrańskiego odbędzie się spotkanie podsumowujące 25-letnią historię Dnia Judaizmu w Polsce. Perspektywę żydowską nakreśli prof. Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, a chrześcijańską prof. Jan Grosfeld, członek Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. Podsumowania dokona przewodniczący komitetu bp Rafał Markowski.

Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku i jest obchodzony corocznie 17 stycznia - w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brant Pitre

Jezus i żydowskie korzenie Eucharystii to świeże spojrzenie na Ostatnią Wieczerzę opisaną z perspektywy tradycji judaizmu. Brant Pitre dzięki swojej dogłębnej wiedzy biblijnej odpowiada na kluczowe pytania: Jak wyglądała żydowska Pascha w czasach Jezusa? Dlaczego...

Skomentuj artykuł

Bp Markowski: chrześcijaństwo wywodzi się z religii żydowskiej, tracąc z nią kontakt odcinamy korzenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.