Bp Markowski o zmarłym muftim muzułmanów w Polsce: był człowiekiem o wielkim sercu

Bp Markowski o zmarłym muftim muzułmanów w Polsce: był człowiekiem o wielkim sercu
fot. Archidiecezja Warszawska / YouTube
5 miesięcy temu
KAI / pk

Był człowiekiem o wielkim sercu, tolerancyjnym i szanującym każdego rozmówcę, okazując życzliwość mimo różnicy poglądów i wyznania - napisał przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego KEP bp Rafał Markowski w kondolencjach po śmierci Nedala Abu Tabaqa, Muftiego Ligi Muzułmańskiej w RP.

Bp Markowski wspominając zeszłoroczną celebrację nabożeństwa międzyreligijnego z okazji Uroczystości Zwiastowania Pańskiego, podkreślił, iż Nedal Abu Tabaq znany był ze swojej otwartości na dialog międzyreligijny. Angażował się m.in. w organizację obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim, "Namiotów Abrahama" oraz uczestniczył w wielu sympozjach i konferencjach poświęconych dialogowi.

"Wiem, że dzięki swojej charyzmie był w polskim środowisku muzułmańskim uznawany przez wielu za przewodnika w wierze i duchowego nauczyciela. Również wielu katolikom, którzy mieli okazję spotkania i rozmowy z nim, udzielał się entuzjazm jego wiary" - napisał przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego.

Na koniec, bp Markowski zapewnił o swojej modlitwie za zmarłego Muftiego. "Polecam Miłosiernemu Bogu duszę naszego Brata Nedala Abu Tabaqa prosząc, aby obdarzył go swoim zbawieniem, a jego bliskim składam wyrazy najgłębszego współczucia" - czytamy w kondolencjach.

Nedal Abu Tabaq urodził się 14 stycznia 1971 r. w Al Khafji w Arabii Saudyjskiej. W 1988 r. przyjechał do Polski. Skończył Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Był współzałożycielem Ligi Muzułmańskiej w RP. Od wielu lat pełnił funkcję przewodniczącego Rady Imamów. Muftim Ligi Muzułmańskiej RP był od 2008 roku. W 2016 r. został przewodniczącym Muzułmańskiego Stowarzyszenia Kształcenia Kulturalnego, którego zadaniem jest pogłębianie wiedzy na temat kultury i cywilizacji islamu oraz współpraca z instytucjami państwowymi i organizacjami społecznymi w kierunku budowania tolerancji i wzajemnego zrozumienia między wyznawcami różnych religii w Polsce.

Publikujemy pełną treść kondolencji:

KONDOLENCJE

Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci naszego Brata i Przyjaciela Nedala Abu Tabaqa, muftiego Ligi Muzułmańskiej w RP. Nedal Abu Tabaq znany był ze swojej otwartości na dialog międzyreligijny i od wielu lat angażował się w szereg inicjatyw międzyreligijnych takich jak Dzień Islamu w Kościele katolickim, „Namioty Abrahama", liczne sympozja i konferencje poświęcone dialogowi czy współpracując z katolickim Ruchem Focolari. Był człowiekiem o wielkim sercu, tolerancyjnym i szanującym każdego rozmówcę, okazując życzliwość mimo różnicy poglądów i wyznania. Wiem, że dzięki swojej charyzmie był w polskim środowisku muzułmańskim uznawany przez wielu za przewodnika w wierze i duchowego nauczyciela. Również wielu katolikom, którzy mieli okazję spotkania i rozmowy z nim, udzielał się entuzjazm jego wiary. Osobiście mogłem się o tym przekonać celebrując z Muftim nabożeństwo międzyreligijne z okazji Uroczystości Zwiastowania Pańskiego 25 marca ubiegłego roku w Warszawie. Polecam Miłosiernemu Bogu duszę naszego Brata Nedala Abu Tabaqa prosząc, aby obdarzył go swoim zbawieniem, a jego bliskim składam wyrazy najgłębszego współczucia.

Biskup Rafał Markowski

Przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego KEP

Warszawa, 30 listopada 2020 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz
25,13 zł
35,90 zł

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Bp Markowski o zmarłym muftim muzułmanów w Polsce: był człowiekiem o wielkim sercu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.