Bp Mazur: zwracam się z prośbą o udział wiernych w "Akcji św. Krzysztof"

Bp Mazur: zwracam się z prośbą o udział wiernych w "Akcji św. Krzysztof"
(fot. Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy OW / youtube.com)
PAP / ms

Zwracam się z prośbą o udział wiernych w "Akcji św. Krzysztof" - podaruj 1 grosz za 1 km szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy" - napisał przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur w komunikacie na 19. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

19. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, patrona kierowców, w tym roku pod hasłem "Z mocą Ducha Świętego niesiemy Chrystusa" w Kościele katolickim obchodzony będzie w dniach 22-29 lipca. Jak wyjaśnił bp Mazur, w czasie Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa chce zwrócić uwagę na pomoc misjonarzom w zakupie środków transportu oraz przypomnieć o modlitwie o bezpieczeństwo użytkowników dróg.

1 kilometr = 1 grosz

Hierarcha zaapelowało wiernych o udział w "Akcji św. Krzysztof - 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy", w ramach której kierowcy mogą policzyć, ile kilometrów udało im się w tym roku przejechać bezpiecznie i zamienić tę liczbę na kwotę, którą wesprą polskich misjonarzy.

"Okażmy Panu Bogu wdzięczność za wszystkie przebyte podróże i szczęśliwie przejechane kilometry, za Bożą opiekę podczas każdej podróży" - napisał hierarcha. Zwrócił się z prośbą do wszystkich parafii w Polsce, by w tych dniach zorganizowały zbiórkę na ten cel.

DEON.PL POLECA

 

"Niech nasza troska o bezpieczeństwo w podróżach i na drogach rodzi wdzięczność, która służy głoszeniu Ewangelii Chrystusa na krańcach świata. Z mocą i miłością Ducha Świętego rozlaną w naszych sercach nieśmy razem Chrystusa ludziom na wszystkich kontynentach, w najdalszych zakątkach świata" - napisał.

Przypomniał, że w ubiegłym roku MIVA Polska, która jest organizatorem "Akcji św. Krzysztof - 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy", przekazała misjonarzom 48 samochodów terenowych i osobowych, 2 busy, ambulans, traktor, 39 motocykli i motorowerów, 470 rowerów dla katechistów, 2 silniki do łodzi i 2 łodzi motorowych, motolotnię oraz 30 wózków dla niepełnosprawnych będących pod opieką misjonarzy. Łączna kwota pomocy wyniosła 2 mln 775 tys. zł.

"Pomoc powędrowała do misjonarzy w prawie 30 krajach, szczególnie w Afryce i Ameryce Południowej. Pojazdy te umożliwiają docieranie do ludzi i prowadzenie działalności misyjnej na rozległych terenach" - zaznaczył bp Mazur.

Zdaniem hierarchy, wszyscy którzy biorą udział w "Akcji św. Krzysztof - 1 grosz za 1 kilometr na środki transportu dla misjonarzy", również przykładają rękę do ewangelizowania świata. "To Duch Święty czyni misjonarzy zdolnymi do aktywnego zaangażowania się w dzieło ewangelizacji świata" - ocenił bp Mazur.

Pomoc Ducha Świętego

Zaznaczył, że pomoc Ducha Świętego potrzebna jest także wszystkim użytkownikom drogi. "Jego dary takie jak dar mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności czy bojaźni Bożej pomagają również czuwać nad bezpieczeństwem własnym i innych podróżnych. Pomagają one tworzyć kulturę życzliwości i empatii na drodze, zachować właściwy umiar w korzystaniu z możliwości, jakie daje współczesna technika, dostosowując prędkość pojazdu do aktualnych potrzeb. Chronią życie ludzkie przed utratą spowodowaną bezmyślnością i nieodpowiedzialnymi zachowaniami" - napisał.

Zaapelował, aby kierowcy prosili Ducha Świętego o pomoc w odpowiedzialnym zachowaniu na drogach, aby stale towarzyszyła im świadomość, że są odpowiedzialni za siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

"Potrzebna jest nie tylko świadomość zagrożeń na naszych drogach, ale pozytywne działanie, zmiana niewłaściwych postaw wszystkich uczestników ruchu drogowego, większa troska o tzw. niechronionych użytkowników drogi - motocyklistów i rowerzystów, a zwłaszcza pieszych, którzy - jak podają statystyki policyjne - stanowią 1/3 wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce. Wszystko to pozwoli nam chronić życie ludzkie na drogach" - zaznaczył bp Mazur. Na zakończenie poprosił wiernych o modlitwę za kierowców i bezpieczeństwo na drodze.

Podsumowanie działań

MIVA (Mission Vehicle Association) jest stowarzyszeniem działającym na rzecz misyjnych środków transportu. Organizacje tego typu istnieją w wielu krajach, wspierają się i uzupełniają w pracy na rzecz pozyskiwania środków transportu dla misjonarzy na całym świecie. MIVA Polska powstała w 2000 r.

Obecnie w 97 krajach pracuje 2032 misjonarek i misjonarzy z Polski na terenach misyjnych, tzw. ad gentes. Dodatkowo około tysiąca osób pracuje duszpastersko w Rosji i byłych republikach radzieckich. Najwięcej misjonarzy pracuje w Afryce i na Madagaskarze - 811. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach jest ich 802, w Azji - 333, a w Oceanii - 66. W Ameryce Północnej pracuje 20 misjonarzy. Wśród misjonarzy jest 24 biskupów z Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Mazur: zwracam się z prośbą o udział wiernych w "Akcji św. Krzysztof"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.