Bp Michał Janocha: Polska wiele zawdzięcza "żywym źródłom wiary" ze współczesnej Francji

Bp Michał Janocha: Polska wiele zawdzięcza "żywym źródłom wiary" ze współczesnej Francji
(fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)
Stacja7 / kk

"To co się stało jest rzeczą straszną i chce mi się po prostu płakać" mówi bp Michał Janocha w rozmowie ze Stacją7. Biskup w wywiadzie podzielił się swoimi spostrzeżeniami po pożarze katedry Notre Dame.

Jego zdaniem "Kościół we Francji «płonie» już  kilkadziesiąt lat i po tym, czym był kiedyś, zostają zgliszcza, na których nikt nie płacze". Podkreśla, że wiele osób utraciło wiarę, a niegdyś pełne świątynie, dziś ulegają zniszczeniu. Swoje dołożyły dwie rewolucje: francuska, która doprowadziła do grabieży i zniszczenia tysięcy dzieł sztuki sakralnej, oraz obyczajowa w 1968 roku

Biskup Janocha podkreśla jednak, że rzeczywistość jest bardziej złożona, bo w tym kraju biją żywe źródła wiary.

Abp Paryża: potrzeba odbudowy całego Kościoła poprzez nawrócenie [WYWIAD] >>

Twierdzi, że Polska wiele zawdzięcza współczesnym katolikom we Francji. "Dość wspomnieć «Arkę» Jeana Vaniera, Taize, Wspólnoty Jerozolimskie, Wspólnoty Betlejemskie, czy - nomen omen - Equipes Notre-Dame. Mnóstwo wspólnot posoborowych właśnie we Francji ma swoje korzenie. To jest sól ziemi" zaznacza. Dla biskupa Janochy to znaki, które pokazują "obecne w społeczeństwie pokłady chrześcijaństwa".

DEON.PL POLECA

Szymon Hołownia: to człowiek podpala katedry, nie Bóg >>

"W każdym społeczeństwie są jakieś ciągle niewypłukane, głębokie, żywotne warstwy, choć nieraz może je objawić tylko nieszczęście. To jest Pascha" podsumowuje z wiarą duchowny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gianni Valente, Andrea Tornielli

Dzisiejszy Kościół przypomina bardziej pole bitwy niż szpital polowy. 

Jak doszło do tego, że arcybiskup Carlo Maria Viganò napisał szokujące dossier, w którym oskarżył papieża o krycie seksualnego przestępcy i zażądał jego dymisji? Kto...

Skomentuj artykuł

Bp Michał Janocha: Polska wiele zawdzięcza "żywym źródłom wiary" ze współczesnej Francji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.