Bp Milewski: językiem Boga jest cisza

Bp Milewski: językiem Boga jest cisza
(fot. EpiskopatNews / flickr.com)
3 miesiące temu
KAI / ms

Trzeba docenić ciszę, która jest językiem Boga. Narodziny Syna Bożego wydarzyły się w ciszy - zaznaczył bp Mirosław Milewski 15 grudnia wieczorem w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu, na zakończenie oktawy ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Gospodarzami sanktuarium i parafii pw. św. Stanisława Kostki są ojcowie pasjoniści.

Bp Mirosław Milewski na zakończenie oktawy ku czci Maryi Niepokalanej przypomniał, że wierni miasta Przasnysza przez osiem dni, dzień po dniu, spotykali się przed obrazem Maryi – Ocaleniem Ludu Bożego. W tym roku dzień ósmy przypadł w Niedzielę Gaudete, zwaną Niedzielą Radości. Radość wynika z faktu, że „jutrzenka Bożego Narodzenia jest już coraz bliżej”.

Zwrócił uwagę, że Maryja jest „kobietą ciszy”. Najważniejsze decyzje w swoim życiu podejmowała w milczeniu, w zadumie, w ciszy. Gdy przyszedł do niej Archanioł Gabriel, gdy musiała zadeklarować, czy będzie Matką Boga, nie ogłaszała tego po rynkach, nie pytała psychologów czy terapeutów, nie szła do astronoma, lecz „rozważała te sprawy w swoim sercu” (por. Łk 2,19). Maryja potrzebowała ciszy, aby odpowiedzieć Bogu.

Dodał też, że dziś, jak chyba nigdy wcześniej w historii świata, tak wielu ludzi ma tak wiele do powiedzenia na tak różne tematy: w radiu, w telewizji, na forach internetowych. W tym wszystkim gdzieś próbuje się przebić jeszcze jedno Słowo – Słowo w Chrystusie, które stało się Ciałem, przynosząc Słowo Boga o Jego miłości do człowieka.

– Maryja Niepokalana to nie tylko kobieta ciszy – to także kobieta czynu. To kobieta niezwykle odważna, silna siłą, której źródłem jest pokora i zaufanie Bogu. Ona podejmowała odważne decyzje, które w czasach, gdy żyła, wydawały się kulturowo niepojęte. Pozostaje dla nas „wojowniczką Boga”. Stojąc pod Krzyżem Swego Syna dała wzór czynu heroicznego, którego skali nie sposób określić – zaakcentował kaznodzieja.

Zaznaczył też, że Maryja na zakończenie oktawy wzywa do religijnej mobilizacji, duchowych czynów, godnego przeżycia ostatnich dni Adwentu i zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Obecnie bardzo potrzeba „chrześcijan czystego serca, pięknych duchowo, szukających świata ewangelicznych wartości”.

W uroczystości ku czci Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Przasnyszu licznie uczestniczyli parafianie i mieszkańcy Przasnysza, ojcowie pasjoniści i siostry zakonne. Gospodarzem spotkania był. o. Wiesław Wiśniewski CP, przeor klasztoru i proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Przasnyszu.

W Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu, którym opiekują się ojcowie pasjoniści, od około 400 lat czci się Matkę Bożą, są tam też uroczyście odprawiane nieszpory w oktawie uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Słynący łaskami obraz Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w 1605 r. ufundował Paweł Kostka, rodzony brat św. Stanisława Kostki. Jest on kopią obrazu Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) – obrazu z rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej. W 1977 r. przasnyski obraz koronował ówczesny biskup płocki Bogdan Sikorski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Milewski: językiem Boga jest cisza
Komentarze (4)
"T
~"Cóż to jest prawda" wobec wiary m order czczej
16 grudnia 2019, 08:38
Bóg przemawia w ciszy jak głos wołającego na pustyni ... i słucha odzewu głuchych na jego wołanie "uczonych w piśmie" "grobów pobielanych" cisza jest językiem tych umacniających się w zatwardziałość ... w środowisku grzechu śmiertelnego ... Maryja była od niego wolna ... a ks. Milewski ma z tym problem przy własnej formacji duchownej ???
DW
~Dekalogiem w Dekalog
16 grudnia 2019, 08:30
Bp Milewski "zabójca" DIALOGU ... (jaki dialog jest w ciszy ??? ... dekalog Nie cudzołóż czytam nie współżyj ze złyduchem zamykającym usta Nie kradnij nie zabieraj tego co zabiera cenzura uciszająca wyciszająca życie w pełni . Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu bo językiem Boga nie jest język martwy !!! ) ... Maryja też nie jest MARTWĄ KOBIETĄ ... nie jest obywatelką która nie ma głosu ... jak Pomnik JPII stojący w ciszy ... i ani beee ani meee
SO
~Słóp Ogńa
16 grudnia 2019, 08:13
po drugie w sercu oznacza w głowie w centralnym ośrodku decyzyjnym ... (członki ...np kościoła ... nie mające głowy mogą mieć dylemat) duszy rozumnej ... bo człowiek ma duszę rozumną owce takiej duszy nie mają chyba "poprawcie mnie jak się mylę" Po drugie w sercu Maryi była b u r z a .... krew nawet się burzyła ... jakże się to stanie skoro nie znam męża ... cienienie skalało .... poruszyło się dzieciątko w jej łonie bp Milewski na korepetycje idź po drodze zajdź po Olej z Biedronki jak nie możesz z własnego tłoczenie w swojej tłoczni wycisnąć z biblijnej makulatury
WI
~w imię prawdy Ap 22, 14
16 grudnia 2019, 01:33
język ciszy jest językiem martwych jest językiem ludzi zepsutych i jech owego boga zepsutego tak samo martwego wiszącego np. martwym krzyżem ... przy ołtarzu głównym wypolerowanego i lśniącego jak błyszczący łep złotego cielca z martwej natury mówiący tyle ile mówi ten kto gada od siebie w imię jego

Skomentuj artykuł

Bp Milewski: językiem Boga jest cisza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.