Bp Milewski: Kościół w Polsce potrzebuje wielkiej duchowej odnowy

Bp Milewski: Kościół w Polsce potrzebuje wielkiej duchowej odnowy
(fot. EpiskopatNews / flickr.com)
Niedziela, 20:25
KAI / sz

Kościołowi katolickiemu w Polsce potrzebna jest wielka, duchowa odnowa, reanimacja pasterskich serc, zagrożonych ewangeliczną chorobą, nazwaną przez Chrystusa zatwardziałością serca – powiedział bp Mirosław Milewski w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Biskup pomocniczy diecezji płockiej i asystent krajowy Akcji Katolickiej przewodniczył Mszy św. w stołecznej bazylice Świętego Krzyża, gdzie modlił się wraz z członkami Akcji w ich święto patronalne. Była ona transmitowana przez Program 1 Polskiego Radia.

Bp Mirosław Milewski w homilii odwołał się do proroka Ezechiela (Ez 34) z czasów niewoli babilońskiej, który wraz z narodem doświadczył ogromnego cierpienia i ucisku. Mędrzec stawiał trudne pytania, związane z przyczynami tragicznego losu Izraelitów. Zrozumiał, że pasterze i nauczyciele narodu sprzeniewierzyli się swojej misji. Tylko Bóg - Stwórca i Władca świata, okazał się być prawdziwie dobrym pasterzem, który nie zapomniał nigdy, co znaczy wziąć odpowiedzialność za powierzone sobie stado.

Biskup zaznaczył, że Ezechielowe wołanie płynie w kościołach na końcu roku, który z niemal każdej strony okazał się być „dniem sądu”, czasem objawiania woli Bożej i zamysłów ludzkich serc. Oto daleka geograficznie epidemia z chińskich miast szybko zaczęła zmieniać oblicze świata, który się „zatrzymał”, przyniósł doświadczenie ograniczeń, pracę i lekcje do sfery wirtualnej, trudności gospodarcze, niepewność przyszłości.

Kaznodzieja stwierdził ponadto, że Kościołowi katolickiemu w Polsce potrzebna jest „wielka, duchowa odnowa, reanimacja pasterskich serc, zagrożonych ewangeliczną chorobą, nazwaną przez Chrystusa zatwardziałością serca”, zapomnieniem, do czego miało ono służyć pasterzowi.

„Chrystus dobrze zna swój Kościół, wie, jaką owczarnię prowadzi, dlatego na pierwszym miejscu każe całej wspólnocie zdać sprawę z jej zarządu, zrobić pasterski rachunek sumienia. Czy wydarzenia mijającego roku, które miały miejsce we wspólnocie Kościoła, nie powinny bardziej zaniepokoić nas, pasterzy, niż owce? Czy nie za bardzo pokładaliśmy ufność w sprawowanych przez nas obrzędach, a zatraciliśmy z oczu pojedyncze owce stada?” – zapytał biskup pomocniczy w Płocku.

Dodał, że jeśli mijający rok nie okryje pasterzy wstydem, nie zmusi do refleksji i zauważenia stada, owiec zagubionych, zbłąkanych, okaleczonych i zatrwożonych, to Pan do nich niechybnie wypowie Ezechielowe słowa: „Oto jestem przeciw pasterzom. Z ich ręki zażądam moich owiec, położę kres ich pasterzowaniu, a pasterze nie będą paść samych siebie” (Ez 34,10). Jeśli pasterze się nie nawrócą, dla owiec staną się niewiarygodni. Poruszenie serc i pasterzy i wiernych jest możliwe, zwłaszcza gdy nadchodzi Chrystus Król. Jego królestwo „wiedzie po właściwych ścieżkach” (por. Ps 23).

Bp Milewski podkreślił, że według takich wskazań królestwo Boże na polskiej ziemi zaczęli budować 90 lat temu twórcy Akcji Katolickiej. 27 listopada 1930 r. papież Pius XI zatwierdził statut Akcji, zredagowany przez kard. Augusta Hlonda, prymasa Polski. W ten sposób rozpoczęła się wspaniała przygoda Akcji Katolickiej w Polsce. Wsparcia świeckich, pełnych ducha i przekonanych o swojej wierze, potrzebują obecnie pasterze nie tylko w Polsce. Chrystus - najlepszy z pasterzy, ciągle na nich liczy.

Poprosił także, aby członkowie Akcji Katolickiej przypominali, chronili i szerzyli dzieło św. Jana Pawła II, który po 1989 r. odnowił dzieło Akcji Katolickiej, a od 2017 r. jest patronem tego dzieła; aby nie godzili się na słowa podważające jego świętość. Papież pozostawił po sobie niezatarty ślad dobra, prawdy i piękna. Kościół w nieomylny sposób orzekł, że jego droga życia była „heroicznym wypełnianiem cnót chrześcijańskich”.

Był on „dobrym pasterzem, z sercem otwartym dla każdego człowieka”. Wierni nie muszą go bronić, ponieważ w jego obronie wystąpił sam Chrystus, gdy nieomylnie przez papieży, swoich zastępców na ziemi, orzekł jego świętość. Bardziej trzeba bronić siebie samych, aby „wśród ludzkich argumentów nie zatracić wiary w świętość ludzi, z których każdy był grzesznikiem”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa
20,94 zł
34,90 zł

Mamy głos! My również jesteśmy Kościołem i jesteśmy za niego odpowiedzialni!

Coraz więcej osób ma wrażenie pogłębiającego się kryzysu w Kościele. Skandale związane w ukrywaniem przypadków pedofilii, zadziwiające wypowiedzi części hierarchów i niezrozumiałe polityczne sojusze...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Milewski: Kościół w Polsce potrzebuje wielkiej duchowej odnowy
Komentarze (7)
KT
~kogo to nie dotyczy
23 listopada 2020, 20:21
kościół nie potrzebuje odnowy ale restytucji rodzaju ludzkiego by się prostytucja w nim skończyła przynosząca przychody rozmaitym "ZOO"filom jak pospolitym alfonsom świętym -nietykalnym w swoim królestwie swojej burdelmamy bo na razie w kościele ludzie matkę mają boską ale diabła mają za ojca
B.
~Beniamin .
23 listopada 2020, 10:34
Z ta reforma duchowa zapewne chodzi o to, ze po intronizacji lucyfera w Watyakanie (1963 rok) zeby ukazac diabla z ludzka twarza. Koma nogi niech ucieka...
B.
~Beniamin .
23 listopada 2020, 09:53
...alez kosciol rzymski jest duchowy, bo nic nie pochodzi od nas a pochodzi od ducha. Dlatego powiedziano rozpoznawajcie duchy. Duch, ktory glosi, ze w kosciele rzymskim jest zbawienie pochodzi od zlego, duch ktory mowi, ze krolowa prowadzi do Jezusa pochodzi od zlego, duch ktory usprawiedliwia obrzydliwosc mowiac o odnowie musi dobrze sie bawic.
KS
Konrad Schneider
23 listopada 2020, 07:59
Ksieze Biskupie, takie sformulowania jak "Wierni nie muszą go bronić, ponieważ w jego obronie wystąpił sam Chrystus, gdy nieomylnie przez papieży, swoich zastępców na ziemi, orzekł jego świętość" nazywaja sie tautologia. Sa bledem myslowym, w ktorym udowadnia sie prawdziwosc tezy bez wzgledu na przeslanki. Tego sie ucza klerycy na 1. roku.
AW
~ania waliszko
22 listopada 2020, 22:17
co biskup, to nędzniejszy
WG
W Gedymin
23 listopada 2020, 14:56
co wpis, to głupszy
WG
W Gedymin
22 listopada 2020, 21:44
"Czy wydarzenia mijającego roku, " - rachunek sumienia powinien objąć okres od ostatniego dobrego rachunku sumienia czyli przynajmniej kilkadziesiąt lat.

Skomentuj artykuł

Bp Milewski: Kościół w Polsce potrzebuje wielkiej duchowej odnowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.