Bp Milewski: to najskuteczniejsze lekarstwo na wszelkie choroby kleryckie i kapłańskie, szczególnie klerykalizm

Bp Milewski: to najskuteczniejsze lekarstwo na wszelkie choroby kleryckie i kapłańskie, szczególnie klerykalizm
Bp Mirosław Milewski (fot. YouTube/PTV Płocka Telewizja)
KAI/mk

Nigdzie się nie śpieszcie czytając Słowo Boże i udzielając Komunii świętej. To nie są zwykłe czynności - mówił bp Mirosław Milewski w kaplicy Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Podczas Eucharystii udzielił posług lektoratu i akolitatu siedmiu alumnom.

Bp Milewski w Niedzielę Laetare przewodniczył mszy św. z udziałem kandydatów do posługi lektora i akolity. Zaznaczył, że wielkopostna niedziela zachęca do radości, ponieważ zbliża się Pascha Chrystusa. Jak zaznaczył, niedziela ta nazywana była „Niedzielą Róż” oraz „Niedzielą Matczyną”. Nazwa to podkreśla macierzyństwo ludzkie, macierzyństwo Kościoła, a także matczyną godność Najświętszej Maryi Panny.

Bp Milewski przypomniał Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi Rosji i Ukrainy, odmówiony na całym świecie 25 marca

- Ta wojna, to jakby walka Dawida z Goliatem. Modlimy się gorąco, znając dobrze finał tamtej pradawnej, nierównej walki, aby on znów się powtórzył. Niech nasza Matka Maryja, ma w tych dniach w opiece umęczony naród ukraiński i się za nim wstawia - powiedział biskup pomocniczy płocki.

Hierarcha podkreślił też, że wszystko, co związane z głoszeniem słowa Bożego i liturgią eucharystyczną, powinno być wykonywane starannie i gorliwie, z odwagą prawdy, z siłą wiary. Liturgia, to szkoła modlitwy i kształtowania nowego człowieka. To czerpanie wzoru z Jezusa, który „nigdy się nie spieszył”.

- Wy też nigdzie się nie śpieszcie czytając Słowo Boże i udzielając Komunii świętej. To nie są zwykłe czynności. One z czasem staną się codzienne, ale nigdy nie powinny stać się rutyną, bo rutyna, to jakby „zabicie autentycznego kapłaństwa”, kapłaństwa służebnego, prawdziwie ofiarowanego Bogu i ludziom. Wszystko to, co zbliża do kapłaństwa, musi być wykonywane z oddaniem przez całe życie - zaakcentował kaznodzieja.

Poprosił, aby alumni cenili modlitwę, ponieważ jest to „najskuteczniejsze lekarstwo na wszelkie choroby kleryckie i kapłańskie, szczególnie klerykalizm”. Dzięki modlitwie udaje się przejść przez „ciemne doliny zła, lęku i strachu”.

W czasie Mszy św. bp Mirosław Milewski udzielił posług lektoratu dwóm alumnom III roku (trzeci alumn z tego kursu przyjął ją wcześniej), a posługi akolitatu – pięciu alumnom IV roku. Lektorzy są odtąd uprawnieni do czytania słowa Bożego podczas Mszy św., a akolici będą m.in. wspomagać diakonów i kapłanów w wypełnianiu czynności liturgicznych; będą też nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

Bp Milewski: to najskuteczniejsze lekarstwo na wszelkie choroby kleryckie i kapłańskie, szczególnie klerykalizm
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.