Prymas Polak: świętowanie będzie miało sens, kiedy silniej złączy nas z Chrystusem

Prymas Polak: świętowanie będzie miało sens, kiedy silniej złączy nas z Chrystusem
Fot. EpiskopatNews / flickr / CC BY-NC-SA 2.0
PAP/ kb

W Łowiczu (woj. łódzkie) odbyły się główne kościelne uroczystości z okazji 30-lecia erygowania diecezji. Nasze świętowanie będzie miało sens tylko wtedy, kiedy złączy nas w jeszcze silniejszy sposób z Jezusem Chrystusem – powiedział prymas Polski i metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak.

W uroczystościach jubileuszowych w Łowiczu, połączonych z ponownym złożeniem w krypcie miejscowej bazyliki katedralnej szczątków ośmiu prymasów Polski, uczestniczyli m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, metropolita gnieźnieński i prymas Polski abp Wojciech Polak, a także nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który przewodniczył mszy świętej.

Prymas Polak świętuje z diecezją łowicką

W katedrze pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Łowiczu prymas Polski abp Wojciech Polak, cytując ordynariusza łowickiego bpa Andrzeja Dziubę, powiedział w homilii, że "poznawanie naszej historii i roli Kościoła, jaką odegrał w dziejach ojczyzny, ma nam pozwolić bardziej świadomie, z większą odwagą świadczyć o Chrystusie".

"Nasze świętowanie będzie miało sens tylko wtedy, kiedy złączy nas w jeszcze silniejszy sposób z Jezusem Chrystusem" – zaznaczył.

DEON.PL POLECA


Prymas akcentował w homilii rolę Kościoła łowickiego, nie tylko jako diecezji, przez ostatnie 30 lat, ale przez wieki, jako ważnego ośrodka polityczno-społeczno-kulturalnego na mapie kraju.

"Tradycja wyłania się z bogatych dziejów wiary tutejszego ludu"– wskazał.

Do tradycji i obecnej roli Kościoła łowickiego nawiązał także nuncjusz apostolski w Polsce.

"Oto dzisiaj nowe łączy się ze starym. Tradycja łączy się ze współczesnością, która przynosi także trudne chwile. Jesteśmy czynem z uchodźcami z Ukrainy – powiedział podczas mszy świętej abp Salvatore Pennacchio.

Po mszy w kryptach, po remoncie podziemi, złożone zostały doczesne szczątki ośmiu prymasów Polski. Groby czterech prymasów są w podziemiach prezbiterium.

"Historia, także ta, której dzisiaj dotykamy, przez ten ponowny pochówek, przypomina, że Kościół łowicki wyrósł z wielowiekowej tradycji, samo dogodne położenie topograficzne Łowicza sprawiło, że właśnie tutaj prymasi najczęściej mieszkali – przypomniał obecny prymas Polski abp Wojciech Polak.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Agnieszka Bugała

Od wczesnego dzieciństwa mówiła swoim bliskim, że chce zostać świętą. Swoje powołanie odkryła w wieku trzech lat, a kilkanaście lat później wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej w Starej Wsi. Siostra Leonia Nastał,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prymas Polak: świętowanie będzie miało sens, kiedy silniej złączy nas z Chrystusem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.