Bp Mirosław Milewski: obawiam się, że część młodych zerwie kontakt z Kościołem

Bp Mirosław Milewski: obawiam się, że część młodych zerwie kontakt z Kościołem
(fot. EpiskopatNews / flickr.com)
3 tygodnie temu

Obawiam się że po pandemii spora część ludzi, zwłaszcza młodych częściowo lub całkowicie zerwie kontakt z Kościołem - zauważa płocki Biskup pomocniczy Mirosław Milewski. W odpowiedzi na ankietę KAI o Kościele w Polsce wobec epidemii koronawirusa biskup ocenia, że znakiem czasu były transmisje mszy w stacjach telewizyjnych, o których wcześniej trudno byłoby pomyśleć, że mogłoby to zrobić.

Publikujemy odpowiedź bp Mirosława Milewskiego na ankietę KAI:

1. Czy epidemia COVID-19 pokazała/uświadomiła/ujawniła jakąś prawdę o Kościele w Polsce? Czy pokazała coś ważnego? Czy ten obraz skłania do zadowolenia czy raczej niepokoju?

- Sytuacja ostatnich tygodni uświadomiła mi, że teraz wiernych Kościoła katolickiego w Polsce czeka swoisty egzamin z wiary i jej praktykowania. To znaczy będą musieli w sumieniu podjąć decyzję, co dalej z ich uczestnictwem w liturgii. Na szczęście dla wielu katolików Kościół jest i pozostanie rzeczywistością podstawową, przestrzenią ich życia duchowego. Obawiam się jednak, że dla sporej grupy, szczególnie ludzi młodych, sytuacja po pandemii będzie dobrą okolicznością do zerwania częściowo lub całkowicie kontaktu z Kościołem.

2. Czy okres izolacji, związany nieuchronnie z przeżywaniem liturgii w domu, mógł wpłynąć na pogłębienie wiary i oczyszczenie jej z pewnych zbędnych elementów, czy grozi raczej oddaleniem, uśpieniem, skłonnością do pozostania na wygodnej kanapie?

- Trudno jednoznacznie stwierdzić, ponieważ w czasie pandemii każdy przeżywał swoją wiarę i udział w liturgii przez Internet na swój własny sposób. Po niemal dwóch miesiącach praktycznej nieobecności w świątyniach obawiam się jednak, że odbudowanie stanu sprzed epidemii będzie bardzo trudne, być może jest to wręcz niemożliwe. Do tego dokłada się emisja kolejnego filmu braci Sekielskich i pojawiające się w mediach doniesienia o nadużyciach niektórych duchownych, które odsuwają od Kościoła i od praktyk religijnych.

3. Czy okres ten zaowocował jakimiś nowymi inicjatywami ewangelizacyjnymi, będącymi w polu widzenia Księdza Biskupa?

- Znakiem czasu była bez wątpienia „ewangelizacja Internetu” i transmisje Mszy św. w stacjach telewizyjnych, nawet takich, o których wcześniej trudno byłoby pomyśleć, że mogłoby to zrobić. Dobrze się jednak stało, że mamy już możliwość realnego uczestniczenia w liturgii w świątyniach parafialnych i że w sumie zanikły transmisje internetowe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Radosław Broniek OP
21,54 zł
35,90 zł
  • Czy wszystkie religie są tak samo dobre?
  • Czy katolik może bezpiecznie ćwiczyć jogę i uprawiać medytację?
  • Czy charyzmatycy przekazują fałszywy obraz Boga?
  • Czy zainteresowanie egzorcyzmami jest niebezpieczne?
  • Jakie są prawdziwe i fałszywe zagrożenia dla wiary?
  • ...

Skomentuj artykuł

Bp Mirosław Milewski: obawiam się, że część młodych zerwie kontakt z Kościołem
Komentarze (3)
WB
~Włodek Bełcikowski
8 czerwca 2020, 10:49
nie ma wspólnych formacji dla kapłanów i świeckich. Istnieje bariera między nami która nie dopuszcza świeckich do szerszego działania w kościele, podejmowania wspólnych decyzji. Kontrolowanie (zamiast towarzyszeniu) świeckich przez księży chamuje wiele inicjatyw ewangelizacyjna chyba , powoduje że wspólnoty stają się zimnymi strukturami. Kapłani przydzielani z urzędu, którym się poprostu nie chce bo chcą mieć spokój. A to świeccy są dzisiaj świadkami w swoich środowiskach . Oczywiście nie dotyczy to wszystkich kapłanów. Są wyjątki ! Kochani Kapłani jeśli nie pomagacie to prosimy, nie przeszkadzajcie nam. Ufajcie nam!
TA
~tre asd
7 czerwca 2020, 23:35
Przecież to się dzieje na naszych oczach i to zasługa biskupów zamiatających pod dywan pedofilię duchownych :)
Anna Żebrowska
8 czerwca 2020, 10:42
Święta racja. Problemem nie jest COVID-19, ale grzechy kleru, a przede wszystkim ucieczka przed rozwiązaniem problemu pedofilii.

Skomentuj artykuł

Bp Mirosław Milewski: obawiam się, że część młodych zerwie kontakt z Kościołem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.