Bp Miziński o poświęceniu Kościoła Niepokalanemu Sercu Maryi

Bp Miziński o poświęceniu Kościoła Niepokalanemu Sercu Maryi
(fot. Eliza Bartkiewicz / BP KEP)
KAI / ml

Akt dokonany 6 czerwca zostanie ponowiony w każdej diecezji, parafii i rodzinie w święto narodzenia Matki Bożej, 8 września 2017 roku.

Wytyczne dotyczące duszpasterstwa małżeństw i rodzin, nowy program duszpasterski oraz sprawy liturgiczne będą głównymi tematami obrad 376. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, 6 i 7 czerwca w zakopiańskiej "Księżowce" - mówi KAI bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. 
Towarzyszyć temu będą ogólnopolskie uroczystości obchodów 100-lecia objawień fatimskich z Aktem Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi oraz obchody 20-rocznicy pobytu Jana Pawła II w Zakopanem.
Bp Miziński informuje, że obrady biskupów w "Księżówce" skupią się wokół bieżących prac Konferencji Episkopatu, a koncentrować się będą wokół trzech głównych wątków. 
Pierwszym będą "Wytyczne dotyczące duszpasterstwa małżeństw i rodziny", drugim program duszpasterski na najbliższy rok liturgiczny 2017/2018, a trzecim sprawy związane z liturgią. 
Program duszpasterski zostanie zaprezentowany przez abp. Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego, który przewodniczy Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. 
Nowy rok duszpasterski, zaczynający się w pierwszą niedzielę Adwentu będzie poświęcony Duchowi Świętemu oraz sakramentowi bierzmowania. Jego hasłem są słowa zaczerpnięte z Drugiej Modlitwy Eucharystycznej o Tajemnicy Pojednania "Duch, który umacnia miłość".
Sprawy liturgiczne omawiać będzie przewodniczący Komisji KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów bp Adam Bałabuch. 
"Ta część obrad dotyczyć będzie przygotowywanych dokumentów Konferencji Episkopatu nt. sakramentu bierzmowania, co jest zbieżne z rokiem liturgicznym dedykowanym Duchowi Świętemu, oraz dokumentu poświęconemu sakramentowi namaszczenia chorych" - informuje bp Miziński. 
Sekretarz Episkopatu wyjaśnia, że trwają obecnie intensywne prace nad przygotowaniem "Wytycznych dla duszpasterstwa małżeństw i rodzin". 
Zawierać one będą wytyczne w posłudze duszpasterskiej w przygotowaniu do małżeństwa, duszpasterstwa towarzyszącego życiu małżeństwa i rodziny oraz duszpasterstwu związków niesakramentalnych. 
Obecnie - informuje biskup - prace nad "Wytycznymi" są na etapie prac zespołu ekspertów, składającego się z grona profesorów i duszpasterzy specjalizujących się w tej tematyce. Kieruje nimi bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny i ks. dr Przemysław Drąg z tejże Rady. 
Dwa rozdziały "Wytycznych" - dotyczący przygotowania do małżeństwa oraz drugi dotyczący towarzyszenia małżeństwu - są już zakończone. Praca trwa jeszcze nad trzecim rozdziałem poświęconym duszpasterstwu związków "nieregularnych". 
"A skoro jest to wielkiej rangi dokument Konferencji Episkopatu, to jakikolwiek pośpiech przy jego przygotowywaniu nie jest wskazany" - dodaje bp Miziński. Po zakończeniu prac redakcyjnych dokument zostanie przesłany do konsultacji wszystkim biskupom. A po uwzględnieniu uwag, zostanie on przedstawiony biskupom po raz kolejny, a potem zostanie przegłosowany na forum Konferencji Episkopatu i ogłoszony. 
Publikacji dokumentu, biorąc pod uwagę prace, które muszą być jeszcze wykonane, zdaniem bp. Mizińskiego można spodziewać się jesienią. "Treść dokumentu musi odpowiadać nauce Kościoła z uwzględnieniem dwóch Synodów Biskupów nt. rodziny oraz adhortacji posynodalnej papieża Franciszka "Amoris laetitia" - zaznacza biskup. 
Bp Miziński informuje, że ważnym punktem obrad biskupów będą też wybory do różnych gremiów Konferencji Episkopatu, spośród których istotny będzie wybór nowego dyrektora Caritas Polska, z tej racji, że dobiegły końca dwie 5-letnie kadencje ks. Mariana Subocza, dotychczasowego dyrektora tej zasłużonej instytucji. 
Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi
Jeśli chodzi o celebracje liturgiczne, to - jak wyjaśnia sekretarz generalny Episkopatu - pierwsza z nich nastąpi 6 czerwca o godz. 18.oo w sanktuarium na Krzeptówkach, zwanym "polską Fatimą". 
Będzie to ogólnopolska celebracja związana ze stuleciem objawień fatimskich, której przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, a homilię wygłosi bp Virgílio do Nascimento Antunes, biskup Coimbry, były rektor sanktuarium w Fatimie. 
Druga celebracja będzie miała miejsce 7 czerwca rano, w zakopiańskim kościele pw. Świętego Krzyża, a upamiętni ona 20. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Zakopanem, w trakcie jego pielgrzymki do Polski w 1997 r. Liturgii przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewki, metropolita krakowski, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz. 
Na zakończenie celebracji 6 czerwca wieczorem będzie miał miejsce Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Bp Miziński wyjaśnia, że jest to odpowiedź na apel, z którym Matka Boża w objawieniach Fatimskich zwróciła się do Franciszka i Hiacynty oraz Łucji - aby świat został poświęcony Jej Niepokalanemu Sercu. Po raz pierwszy aktu poświecenia świata Niepokalanemu Sercu dokonał papież Pius XII w 1942 r. 
Z kolei Polska została poświęcona Niepokalanemu Sercu Maryi 8 września 1946 r. na Jasnej Górze przez biskupów zgromadzonych pod przewodnictwem prymasa Polski kard. Augusta Hlonda, w obecności miliona pielgrzymów. 
"Obecnie akt ten odnawiany jest w setną rocznicę objawień fatimskich, na początku nowego tysiąclecia" - podkreśla bp Miziński. 
Informuje, że zawierzenia Kościoła i Polski w imieniu nas wszystkich dokona 6 czerwca wieczorem w sanktuarium na Krzeptówkach abp Stanisław Gądecki, jako przewodniczący Konferencji Episkopatu. Akt dokonany 6 czerwca zostanie ponowiony w każdej diecezji, parafii i rodzinie w święto narodzenia Matki Bożej, 8 września 2017 roku.
Pytany o znaczenie odnowienia Aktu Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi, bp Miziński wyjaśnia, że współczesnemu człowiekowi, wychowanemu w epoce, która jest przepełniona prawami wolnościowymi, oddanie się Matce Bożej nie przychodzi łatwo. 
Sprawa więc wymaga dobrego przygotowania i poważnego pogłębienia. "Powierzyć się, oddać, w pewnym sensie uzależnić swoje życie, nie przychodzi łatwo człowiekowi współczesnemu" - zaznacza biskup. 
Dodaje, że żyjąc w takim kontekście, "my jako ludzie wierzący, powinniśmy sobie uświadomić, że jesteśmy dziełem Boga, jesteśmy powołani do życia, które dokonuje się nie tylko w wymiarze ziemskim, a Maryja została nam dana jako Matka Kościoła, a więc jest tą, która nam przewodniczy w wierze i jest naszą Orędowniczką". 
Wyjaśnia, że Jej objawienia, włącznie z objawieniami fatimskimi, nawiązujące do objawienia dokonanego w Jezusie Chrystusie, są ponowieniem wezwania, aby poświęcić całe nasze życie Bogu. 
Dlatego dziś - wyjaśnia biskup - "ponowienie tego aktu wyraża fakt, że po pierwsze Kościół w Polsce pozostaje w nurcie oddania się i zawierzenia Bogu i Niepokalanemu Sercu Maryi, a po drugie wyraża chęć zawierzenia przyszłości opiece Matki Bożej". 
Dodaje, że - tak jak zapowiadała Maryja w Fatimie - "od poświęcenia świata i poszczególnych narodów Niepokalanemu Sercu Maryi zależy nasza przyszłość". A chodzi tu o "przyszłość ludzkości, która wymaga ciągłego nawracania się i wzrastania w wierze: zerwania z grzechem, zawierzenia Bogu, przemiany naszego życia, zarówno w wymiarze indywidualnym jak i społecznym, a także w wymiarze międzynarodowym". 
"Chcemy wiernie trwać przy Maryi naśladując jej wiarę i wsłuchując się w głos jej objawień, które uaktualniają w naszych czasach jedyne Objawienie Jezusa Chrystusa" - dodaje. 
"Serdecznie więc zapraszam w imieniu Episkopatu wszystkich wiernych z kraju i zza granicy do polskiej Fatimy na 6 czerwca - mówi bp Miziński. Na pagórkach zakopiańskich z pewnością znajdzie się miejsce dla wszystkich. 
A ojcowie pallotyni, którzy prowadzą sanktuarium, przygotowują specjalne telebimy, aby wszystkim przybyłym umożliwić udział w liturgii".
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Miziński o poświęceniu Kościoła Niepokalanemu Sercu Maryi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.