Bp Muskus: dziękujemy za odwagę i poświęcenie kobiet, które w czasie pandemii ruszyły na pomoc

Bp Muskus: dziękujemy za odwagę i poświęcenie kobiet, które w czasie pandemii ruszyły na pomoc
(fot. youtube.com)
3 tygodnie temu
KAI / sz

Jak zauważył biskup, przykładem działania tego kobiecego geniuszu jest czas pandemii, kiedy to właśnie kobiety: lekarki, pielęgniarki, salowe, siostry zakonne, wolontariuszki, bez wahania i z narażeniem życia, objęły troską osoby starsze, chore i niepełnosprawne, podopiecznych domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Dziękujemy za odwagę i poświęcenie kobiet, które w czasie pandemii ruszyły na pomoc chorym i niepełnosprawnym, z narażeniem życia obejmując je opieką i troską – mówił w Wieliczce bp Damian Muskus OFM. W tamtejszym sanktuarium hierarcha poświęcił nowe szaty i korony dla Matki Bożej Łaskawej.

Uroczystość odbyła się z okazji 25. rocznicy koronacji cudownego wizerunku Maryi. W kościele ojców franciszkanów w Wieliczce zgromadzili się mieszkańcy miasta, górnicy kopalni soli, przedstawiciele wspólnot i stowarzyszeń oraz władze lokalne z burmistrzem Arturem Koziołem.

W homilii bp Damian Muskus OFM mówił, że Matka Jezusa jest "przykładem geniuszu kobiet, które intuicyjnie wiedzą, jak postąpić w sytuacjach kryzysowych".

Jak zauważył, przykładem działania tego kobiecego geniuszu jest czas pandemii, kiedy to właśnie kobiety: lekarki, pielęgniarki, salowe, siostry zakonne, wolontariuszki, bez wahania i z narażeniem życia, objęły troską osoby starsze, chore i niepełnosprawne, podopiecznych domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych.

- Często musiały podjąć decyzję o opuszczeniu swoich rodzin i wspólnot, by pójść tam, gdzie nikt nie chciał iść, mierząc się ze swoim strachem, ale także, niestety, nierzadko z sąsiedzkim ostracyzmem. Za ich odwagę i poświęcenie, za ich zaufanie Bożej Opatrzności, za to, że dzięki nim udało się uratować wiele ludzkich istnień, pragniemy im z całego serca podziękować – mówił bp Muskus.

Dodał, że kobiecy geniusz objawia się jednak nie tylko w sytuacjach tak dramatycznych, jak pandemia. - Na tym geniuszu opiera się życie naszych rodzin i wspólnot. Kim byśmy byli bez naszych mam, sióstr, mężowie powiedzą żon, bez tych cichych bohaterek codzienności, które czuwają nad nami od najwcześniejszych lat, napełniają miłością dom i nie liczą godzin poświęconych na codzienną żmudną pracę i troskę o bliskich – zaznaczył.

Wspominając wydarzenia sprzed ćwierćwiecza hierarcha przywołał św. Jana Pawła II, który poświęcił królewskie diademy i kard. Franciszka Macharskiego, „dobrego pasterza Kościoła krakowskiego”, który nałożył je na cudowny wizerunek Pani Wielickiej.

Na koniec hierarcha zawierzył Matce Bożej Łaskawej chorych i cierpiących, a także tych, którzy im profesjonalną pomoc, by „byli dla nich znakami nadziei i zawsze stawiali ich w centrum swojej posługi”.

Nowa suknia i korony są wotum wdzięczności za 4 wieki opieki Matki Bożej Łaskawej nad ziemią wielicką. Szaty utrzymane są w oryginalnej kolorystyce obrazu. - Czerwień oznacza cierpienie Matki na drodze krzyżowej Jezusa, a kolor niebieski jest symbolem nieba - wyjaśnia o. Jacek Biegajło OFM, kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Wieliczce.

Suknia Maryi została ozdobiona złotymi elementami, m.in. lilijkami andegaweńskimi. Wykonana jest z korali, bursztynów, rubinów, szmaragdów i pereł. Oprócz koron, głowę Maryi otacza wieniec z 12 gwiazd, w nawiązaniu do Apokalipsy św. Jana. - Dla Maryi chcemy ofiarować wszystko, co najcenniejsze - podkreśla o. Biegajło.

Nowe szaty Księżnej Wieliczki powstały w pracowni Mariusza Drapikowskiego, dzięki hojności firm i osób prywatnych. Są wspólnym dziełem społeczności solnego miasta, które ratowała od bombardowań, epidemii, katastrof w kopalni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch
17,94 zł
29,90 zł

Biblia – historia zakochanego Boga

Dlaczego w drzewie genealogicznym Jezusa znajdziemy imiona Tamar, Rachab czy Batszeby, mimo że tradycyjne rodowody raczej pomijały kobiety? Dlaczego wbrew starożytnym obyczajom to właśnie one miały często decydujący wpływ na...

Skomentuj artykuł

Bp Muskus: dziękujemy za odwagę i poświęcenie kobiet, które w czasie pandemii ruszyły na pomoc
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Bp Muskus: dziękujemy za odwagę i poświęcenie kobiet, które w czasie pandemii ruszyły na pomoc
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.