Bp Muskus: Kościół powinien mieć twarz ewangelicznej radości

Bp Muskus: Kościół powinien mieć twarz ewangelicznej radości
Fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
KAI / pk

Kościół bardzo dziś potrzebuje radości Ewangelii i entuzjazmu tych, którzy ją głoszą – mówił bp Damian Muskus OFM, który w bazylice ojców franciszkanów w Krakowie udzielił posług lektoratu i akolitatu klerykom seminarium archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej.

Hierarcha podkreślał, że zbyt często pozwalamy, by „radość Ewangelii była przyćmiewana przez problemy świata i różnorakie trudne doświadczenia”.

DEON.PL POLECA
W homilii bp Muskus mówił o tym, że Jezus nie powołuje ludzi do wyłącznej służby Bogu z powodu ich zasług, ale pomimo ich słabości i grzechu. - Dlatego właśnie teraz, już po wybraniu, należy uczynić wszystko, aby nasze życie stało się radykalnie inne. Nikt nie może służyć Słowu Boga, nikt nie może czuwać przy stole Eucharystii, jeśli nie porzuci tego, co dawne i nie uczyni swego życia nowym – wyjaśniał.

Jego zdaniem, autentyczne spotkanie z Jezusem jest źródłem radości promieniującej na otoczenie. Zachęcał, by alumni jako słudzy Słowa dzielili się swoim szczęściem, a jako słudzy przy stole Eucharystycznym - zapraszali na ucztowanie z Jezusem każdego, kogo spotkają. - Zapraszajcie nie własnymi słowami, ale życiem przenikniętym Dobrą Nowiną – mówił.

- Tak bardzo Kościół dziś potrzebuje radości Ewangelii i entuzjazmu tych, którzy ją głoszą. Kościół powinien mieć radosną twarz, a my tak często pozwalamy, by radość Ewangelii była przyćmiewana przez problemy świata i różnorakie trudne doświadczenia. Tymczasem ewangeliczna radość jest najlepszą receptą i jednym z najskuteczniejszych narzędzi ewangelizowania świata – nauczał hierarcha i prosił kleryków, by tę radość w sobie odnawiali i podtrzymywali jej żar.

- Szukajcie jej niezawodnego źródła w coraz mocniejszym zjednoczeniu z Jezusem. Nie bójcie się tracić czasu dla Niego, przebywajcie przed Nim najczęściej jak się da, by mieć moc do służby braciom – wskazywał.

Prosił, by przygotowujący się do święceń kapłańskich szli śladem wskazanym przez papieża Franciszka, który „od początku swego pontyfikatu swoim nauczaniem, a jeszcze bardziej świadectwem mówi o wyższości pokory nad pychą, o wyższości radości nad smutkiem, o wyższości ubóstwa nad bogactwem”. – Ta droga ma swoje źródło nie w mądrości ludzkiej, ale w Ewangelii – dodał.

Na koniec bp Muskus przestrzegł kleryków, by nigdy nie sprawiali wrażenia, że udało im się posiąść „wszelką mądrość i jedyne prawo do rozstrzygania, kto zasłużył na zbawienie i komu należy się pierwsze miejsce w Kościele”. - Oby nigdy nie dopadło was poczucie moralnej wyższości nad innymi ludźmi. Strzeżcie swoich serc, byście nie dołączyli do tych, którzy zamiast przyciągać do Jezusa, odpychają od Niego. Brońcie się przed faryzejskim zgorzknieniem i zamknięciem na drugiego człowieka – apelował.

- Nie pozwólcie odebrać sobie radości spotkania z Panem, słuchania Jego Słowa i przyprowadzania do Jego Stołu napotkanych po drodze ludzi. Opowiadajcie nie słowami, ale swoim życiem o największym szczęściu, jakie odnaleźliście idąc za wezwaniem Chrystusa – podsumował krakowski biskup pomocniczy.

Lektorzy są powołani do czytania słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym, dawania świadectwa życia Słowem i zgłębiania go. Tę posługę przyjęło 17 kleryków III roku, którego patronami są błogosławieni męczennicy z Pariacoto – ojcowie Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek.

Akolici posłani są natomiast do służby kapłanom podczas celebracji Eucharystii. Mogą oni w niektórych sytuacjach udzielać Komunii św., zanosić Najświętszy Sakrament osobom chorym i pełnić różne funkcje w czasie liturgii. Tej posługi bp Damian Muskus OFM udzielił 18 klerykom IV roku. Patronem ich formacji jest bł. ks. Władysław Bukowiński, apostoł Kazachstanu.

Uroczystość odbyła się w bazylice ojców franciszkanów, gdzie błogosławieni misjonarze Peru otrzymali święcenia kapłańskie. Tutaj również znajdują się ich relikwie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Muskus: Kościół powinien mieć twarz ewangelicznej radości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.