Bp Muskus: miłość to najskuteczniejsza i jedyna forma ewangelizacji

Bp Muskus: miłość to najskuteczniejsza i jedyna forma ewangelizacji
KAI / sz

Wielu relacje ze współczesnością i jej wyzwaniami widzi wyłącznie w kluczu konfrontacji, obrony stanowisk, walki o prawa. Tymczasem misja, do której powołał nas Pan, jest radykalnie inna. Mamy być dla świata głosem nadziei – mówił bp Damian Muskus OFM do rodzin pielgrzymujących do Kalwarii Zebrzydowskiej. Uczestniczą one w rekolekcjach Domowego Kościoła w Wadowicach.

W bazylice Matki Bożej Anielskiej bp Muskus odprawił Mszę św. dla uczestników Oazy Rodzin III stopnia. - Miłość i wierność przykazaniom to najpewniejsza droga, którą dojdziemy do Ojca. Więcej, służą one nie tylko nam, ale i tym, dla których mamy być świadkami; służą nie tylko jednostce, ale i światu - mówił w homilii.

Według hierarchy niebezpieczną pokusą wielu chrześcijan jest stawanie w opozycji do świata. - Relacje ze współczesnością i jej wyzwaniami widzą wyłącznie w kluczu konfrontacji, obrony stanowisk, walki o prawa – opisywał. Dodał, że uleganie takiej wizji prowadzi nie tylko do podziałów, ale również do zafałszowania orędzia Dobrej Nowiny. - W takim ujęciu Jezus nie jest Bogiem miłosiernym, ale ideologiem, a Jego uczniowie wojownikami dążącymi do dominacji. Tymczasem misja, do której powołał nas Pan, jest radykalnie inna. Mamy być dla świata głosem nadziei – podkreślał.

Jego zdaniem, jest to wielkie zadanie dla rodzin, które żyjąc Ewangelią i realizując przykazanie miłości w konkrecie codzienności, mówią światu o nadziei. - Wasza historia jest świadectwem nadziei, gdy pokazujecie, że wierność nie tylko jest możliwa, ale przede wszystkim cenna, nadająca smak waszym dniom, piękna i warta tego, by o nią walczyć. Jesteście znakami nadziei, gdy bezwarunkowo afirmujecie życie, gdy przyjmujecie je z miłością i troską. Jesteście świadectwem nadziei, gdy wychodzicie do świata, by dzielić się miłością, angażować w misję waszych wspólnot parafialnych, a nawet szerzej, w misję lokalnego Kościoła – wymieniał.

DEON.PL POLECA

Wielka jest siła rodzin, które żyją w ten sposób, bo świat złakniony jest nadziei, której wy jesteście znakiem - podkreślał hierarcha.

Krakowski biskup pomocniczy zauważył także, że miłość Jezusa broni przed pokusą ucieczki i barykadowania się przed światem. - Ucieczka przed światem byłaby sprzeniewierzeniem się Ewangelii, bo przecież naszą misją jest wychodzenie do świata. Naszą misją jest kochać nie tylko najbliższe osoby, ale także tych, którzy są daleko, którzy się od nas różnią, którzy pobłądzili - nauczał, dodając, że bez miłości nic nie warte są "nasze starania, piękne słowa, przykładne życie, zaangażowanie w tę czy inną, choćby najbardziej słuszną sprawę, a nawet nasze modlitwy". - Miłość to najskuteczniejsza, więcej: to jedyna forma ewangelizacji - podsumował, apelując do rodzin, by niosły "lekarstwo miłości" zranionym i tęskniącym do niej ludziom.

Do Karmelu w Wadowicach, gdzie odbywają się rekolekcje, przyjechały 23 rodziny z całej Polski, m.in. ze Szczecina, Mrągowa, Olsztyna, Warszawy, Chełmna, Lublina, Krakowa, Rudy Śląskiej, Wrocławia i Zielonej Góry.

Program Oazy Rodzin III stopnia wprowadza w przeżycie tajemnicy Kościoła jako wspólnoty międzyludzkiej i z Bogiem. Uczestnicy rekolekcji realizowania drogi do wspólnoty w najmniejszej wspólnocie, jaką jest małżeństwo. Przejawia się to w czasie oazy w codziennym dialogu małżeńskim, który dotyka tematów przyświecających każdemu dniowi rekolekcji

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

Bp Muskus: miłość to najskuteczniejsza i jedyna forma ewangelizacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.