Bp Muskus udzielił sakramentu bierzmowania osadzonemu w zakładzie karnym

Bp Muskus udzielił sakramentu bierzmowania osadzonemu w zakładzie karnym
(fot. diecezja.pl)
KAI / pk

Jeśli żyjemy na co dzień w zjednoczeniu z Jezusem, jeśli Jemu ufamy i w Nim upatrujemy nadzieję, to nawet poddani zewnętrznemu ograniczeniu wolności możemy czuć się prawdziwie wolni - mówił bp Damian Muskus OFM do 28-letniego Krzysztofa, który przyjął sakrament bierzmowania w więziennej kaplicy. Uroczystość odbyła się w Zakładzie Karnym w Krakowie-Nowej Hucie.

Kapelan nowohuckiego zakładu karnego o. Łukasz Janecki OSsT mówił, że mężczyzna sam przyszedł do niego w październiku i poprosił go o przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania. - Gdy był bardzo młody, powinęła mu się noga i trafił za kratki. Czegoś jednak mu brakowało i w więzieniu rozpoczęła się jego droga powrotu do Boga - wyjaśniał trynitarz. Podkreślał, że Krzysztof zaczął chodzić na Msze i do spowiedzi, a wtedy zrodziła się w nim myśl o bierzmowaniu.

Bp Damian Muskus OFM, który udzielił osadzonemu sakramentu, mówił w homilii, że prawdziwym źródłem wolności jest Jezus Chrystus. - Wolność daje Duch Święty, który w sakramencie bierzmowania obdarza cię swoimi darami - mówił do Krzysztofa. - To On prowadzi nas bezpiecznie po ścieżkach życia, chroniąc przed różnorakimi zniewoleniami i strzegąc, by świat nie spętał nas kajdanami uzależnień, zła i słabości - zaznaczył.

Hierarcha dodał także, że jeśli żyjemy na co dzień w zjednoczeniu z Jezusem, jeśli Jemu ufamy i w Nim upatrujemy nadzieję, to "nawet poddani zewnętrznemu ograniczeniu wolności możemy czuć się prawdziwie wolni". - Duch Święty pokona wszelkie mury, by dotrzeć do ludzkiego serca - zapewnił.

Jak podkreślił o. Janecki, grzech dotyka każdego człowieka, a osadzeni codziennie próbują się nawracać. - Bez sakramentów to jest niemożliwe, zwłaszcza w takim szczególnym miejscu. Tu Chrystus chce przychodzić i umacniać ich w postanowieniu poprawy życia - wyjaśnił.

DEON.PL POLECA

Z Krzysztofem spotykał się raz w tygodniu. Czas udało się znaleźć, mimo że mężczyzna pracował w trakcie odsiadywania wyroku. Wraz z kapelanem przypominał sobie najważniejsze prawdy wiary, uczęszczał na Eucharystię, spowiadał się. Przygotowanie trwało niemal rok: od października do czerwca. - Cieszę się, że przyjął ten sakrament właśnie w tej kaplicy, gdzie się do niego przygotowywał, bo w lipcu prawdopodobnie wyjdzie już na wolność - podkreślił o. Janecki.

Msza św. odbyła się w kaplicy więziennej św. Jana Pawła II. Uczestniczyli w niej przyjaciele i znajomi osadzonego oraz ci, którzy co tydzień spotykają się tu na Eucharystii. Z racji uroczystego charakteru wydarzenia i wizyty biskupa w zakładzie karnym, wyjątkowo uzyskano pozwolenie na wspólny udział w nabożeństwie kobiet i mężczyzn, którzy na co dzień - ze względów bezpieczeństwa - modlą się osobno.

Dla o. Janeckiego Krzysztof jest pierwszym osadzonym, którego przygotował do przyjęcia sakramentu bierzmowania. - To bardzo pozytywne i ważne dla mnie doświadczenie jako trynitarza, gdyż w prowadzeniu człowieka do wolności mogłem żyć naszym trynitarskim charyzmatem - wyznał kapłan.

Zakład Karny w Krakowie - Nowej Hucie jest jednostką typu półotwartego dla skazanych mężczyzn odbywających karę po raz pierwszy oraz dla młodocianych, a także ośrodkiem półotwartym i otwartym dla skazanych kobiet, które odbywają karę po raz pierwszy, dla młodocianych i recydywistek. Ponadto przebywają tu skazani chorzy na cukrzycę insulinozależną oraz kobiety poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Muskus udzielił sakramentu bierzmowania osadzonemu w zakładzie karnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.