Bp Osial po zebraniu KEP: Kościół jest otwarty na dialog z rządem
Kościół jest otwarty na dialog z rządem. Chcemy rozmawiać merytorycznie, na argumenty, bez emocji, aby wspólnie zastanowić się nad problem lekcji religii w szkole – powiedział bp Wojciech Osial po zakończonym w Warszawie zebraniu plenarnym KEP.
Wśród głównych tematów zakończonego w czwartek w stolicy dwudniowego 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski były: ochrona życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, szkolne lekcje religii, standardy ochrony małoletnich w Kościele oraz Fundusz Kościelny.
W czasie zebrania biskupi wybrali abp. Tadeusza Wojdę SAC, metropolitę gdańskiego nowym przewodniczącym KEP oraz abp. Józefa Kupnego, metropolitę wrocławskiego na jego zastępcę. Kadencje obu są pięcioletnie.
„Wyrażamy zaniepokojenie działaniami podjętymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w zakresie organizacji lekcji religii, związanymi z planami redukcji godzin, zapowiedzią umieszczania ich na pierwszej bądź ostatniej godzinie czy też braku oceny na świadectwie” – powiedział bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP podczas czwartkowej konferencji podsumowującej obrady.
Poinformował, że Episkopat nie zgodził się z proponowanymi zmianami zawartymi w projekcie rozporządzenia dotyczącego nauczania w szkołach, z którymi zapoznał się w ramach konsultacji społecznych.
Oświadczył, że ‘Kościół jest otwarty na dialog’. „Chcemy rozmawiać merytorycznie, na argumenty, bez emocji, aby wspólnie zastanowić się nad tym problemem” – powiedział bp Osial. Wyjaśnił, że w tym celu został powołany roboczy zespół ds. kontaktów z rządem w sprawie religii w szkole.
Zwrócił uwagę, że lekcje religii w szkole mają m.in. wartość wychowawczą, kulturową, historyczną i społeczną. „Ewangelia to są wartości, na których budujemy człowieczeństwo, na którym budujemy nasze życie. Lekcje religii pomagają w pracy nad sobą, (...) pomagają w rozwiązywaniu różnych problemów czy kryzysów” – powiedział hierarcha. Współczesna kultura w Europie ma korzenie chrześcijańskie, więc nie da się jej zrozumieć, bez znajomości religii – dodał.
Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP bp Wiesław Śmigiel poinformował, że „w związku z relatywizacją w debacie publicznej wartości życia ludzkiego i rodziny”, trzeba podkreślić, że „prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci jest podstawowym prawem człowieka”.
„Troska Kościoła o małżeństwo, rodzinę i ludzkie życie nie wypływa tylko z objawienia Bożego, ale z prawa naturalnego” – powiedział bp Śmigiel. „Co więcej, art. 18. Konstytucji RP wskazuje, że ‘małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, a także rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo są otoczone szczególną troską Kościoła oraz znajdują się pod opieką Rzeczypospolitej Polskiej’” – wskazał.
Poinformował, że Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin wprowadził na razie w kilku diecezjach „pilotażowy program przygotowania do małżeństwa”. Wyjaśnił, że jego celem jest wprowadzenie narzeczonych także w rzeczywistość wiary.
W związku z zapowiedziami strony rządowej dotyczącymi zmian w Funduszu Kościelnym biskupi wybrali kandydatów do zespołu, który zajmie się tą kwestią. „Kandydatury zostaną przekazane nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce, który w imieniu Stolicy Apostolskiej powoła ww. zespół” – czytamy w komunikacie po zebraniu plenarnym.
Poinformowano w nim, że biskupi zostali poinformowani o działaniach związanych z przygotowywaniem standardów ochrony małoletnich w Kościele. Ma to związek z obowiązującą od lutego tzw. ustawą Kamilka.
„Od pewnego czasu, pod kierunkiem Centrum Ochrony Dziecka, pracuje około 70 osób przygotowujących szczegółowe wskazania dotyczące prewencji w różnych obszarach duszpasterskiej działalności Kościoła” – poinformowano w komunikacie.
Biskupi wyrazili także wdzięczność polskim rolnikom za ich ciężką pracę. „Nie pozostają obojętni na dramaty rolników, którzy często stoją na granicy bankructwa i utraty dorobku własnej pracy. Rozumieją, że ich protesty dotyczą nie tylko walki o byt rolników i ich rodzin, ale także o dobro naszej Ojczyzny” – czytamy.
Bp Andrzej Czaja przypomniał, że 16 marca ruszy nowenna ‘Akcja 21:20’ w intencji ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego, która zanoszona będzie za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki. Zakończy się ona 24 marca.
Skomentuj artykuł