Bp Pindel czytał Sienkiewicza w salonie Wojtyłów

Bp Pindel czytał Sienkiewicza w salonie Wojtyłów
(fot. youtube.com)
KAI / pk

W wadowickim Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II kolejnym gościem, który w salonie Wojtyłów czytał "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, był biskup Roman Pindel, pochodzący z miasta nad Skawą ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.

Do 15 listopada br., kiedy dokładnie wypada 100. rocznica śmierci polskiego noblisty, zaproszone do muzeum osoby czytają kolejne fragmenty dzieła.

Jak podkreślają władze papieskiego muzeum, ten swoisty maraton czytelniczy "Quo vadis", w ramach lektury Narodowego Czytania 2016, jest nie tylko okazją do zapoznania się z tekstami Sienkiewicza, ale też do spotkania z zaproszonymi aktorami, ludźmi sztuki, dziennikarzami czy osobami zasłużonymi dla lokalnej społeczności. Jest to okazja do rozmów z bohaterami spotkań, którzy dzielą się swymi wspomnieniami i uwagami.

Do tej pory dzieło Sienkiewicza czytali w salonie Wojtyłów m.in: aktorzy - Jerzy Fedorowicz, Piotr Piecha, założycielka Teatru Hagiograf Izabela Drobotowicz-Orkisz i bp Roman Pindel. Kolejni zaproszeni goście to m.in.: Jerzy Trela, odtwórca roli Chilona Chilonidesa w ekranizacji "Quo vadis" z 2001 roku, aktor Dariusz Kowalski, pochodząca z Wadowic aktorka Marta Bizoń, Olimpia Górska - dziennikarka i Andrzej Lampert - kompozytor, muzyk i śpiewak operowy.

Akcja "Narodowe Czytanie" organizowana jest od 2012 r. Dotychczas towarzyszyła jej wspólna lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieł Aleksandra Fredry, "Trylogii" Henryka Sienkiewicza i "Lalki" Bolesława Prusa. Do udziału w tegorocznej edycji akcji zapraszają młodzi uczestnicy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Powieść historyczna "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej "Gazecie Polskiej" oraz w krakowskim dzienniku "Czas" i "Dzienniku Poznańskim". Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie "Quo vadis" ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Pindel czytał Sienkiewicza w salonie Wojtyłów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.