Przewodniczący KEP świętował swoje imieniny

Przewodniczący KEP świętował swoje imieniny
(fot. youtube.com)
2 lata temu
KAI / pk

Modlitwa i dziękczynienie za św. Stanisława Kostkę zgromadziły liczne grono osób duchownych i wiernych świeckich 17 września w poznańskiej katedrze. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki, który 18 września, w święto św. Stanisława Kostki, obchodzi swoje święto patronalne.

W Eucharystii uczestniczyli biskupi pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek i Damian Bryl, bp senior Zdzisław Fortuniak, kapituła katedralna, kapłani diecezjalni i zakonni, siostry zakonne, przedstawiciele zrzeszeń i stowarzyszeń działających w archidiecezji, a także uczniowie Katedralnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Poznaniu.

- Chcemy wyrazić naszą jedność i wdzięczność, a także modlić się o błogosławieństwo, siły i potrzebne dary dla księdza arcybiskupa. Życzymy, aby moc płynąca z Eucharystii towarzyszyła w we wszystkich zamiarach i sprawach - mówił, zwracając się do solenizanta bp Damian Bryl.

W homilii bp Grzegorz Balcerek podkreślił, że w roku 1050. rocznicy Chrztu Polskie z dumą i wzruszeniem wspominamy dziesiątki kanonizowanych i rzeszę beatyfikowanych Polaków w dziejach naszego narodu. Przypomniał, że wspominany dziś św. Stanisław Kostka zmarł w nocy z 14 na15 sierpnia 1568 r., podobnie jak dwóch innych świętych Polaków Jacek Odrowąż i Maksymilian Kolbe − w łączności z tym samym świętem Wniebowzięcia NMP.

Zwrócił uwagę, że data śmierci świętego określana jest jako dzień narodzin dla nieba. Kaznodzieja przypomniał, że u ludzi wierzących mówi się o trzech narodzinach. - Narodziny z matki domagają się narodzin przez chrzest, a wejście do nieba jest konsekwencją wiernego spełnienia zadań wypływających z chrztu - zauważył bp Balcerek.

- Święci i błogosławienia są fenomenem Kościoła, są naszymi orędownikami w niebie i żywym dowodem tego, że doskonałość i życie według Ewangelii nie są pobożną utopią - zaznaczył kaznodzieja.

Wspomniał wydarzenie z początku pontyfikatu św. Jana Pawła II. Papież w odpowiedzi na troskę o zbyt wielką liczbę zadań, jakie sobie narzucił, stwierdził, że najważniejszym celem dla niego jest to, by wypełnić wolę Bożą, by zostać świętym.

Bp Balcerek wskazał na wielką pracowitość metropolity poznańskiego i zaangażowanie na rzecz dobra Kościoła. - Podziwiamy pracowitość księdza arcybiskupa, budujemy się jego poświęceniem dla sprawy Bożej, modlimy się, aby starczyło sił i zdrowia, by był czas na odpoczynek, mimo wielu zadań, i by służył nam tak długo jak św. Jan Paweł II, albo i dłużej - podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

Po uroczystościach w katedrze metropolita poznański spotkał się z uczestnikami liturgii w budynku Arcybiskupiego Seminarium Duchownego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przewodniczący KEP świętował swoje imieniny
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Przewodniczący KEP świętował swoje imieniny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.