Bp Pindel: ile warte są święta sprowadzone do konsumpcji?

Bp Pindel: ile warte są święta sprowadzone do konsumpcji?
(fot. Liturgista [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons)
KAI / kk

"Co warte są święta sprowadzone do konsumpcji? Czy prezent jest w stanie odbudować relacje w rodzinie? Czy nasycisz się i będziesz szczęśliwy, kiedy wydasz na święta więcej niż przed rokiem?" - pytał bp Roman Pindel, który 2 grudnia 2018 r. w kościele pw. św. Urbana w Brzeszczach przewodniczył Mszy św. "Barbórkowej" w intencji górników z Tauronu.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. przedstawiciele kopalni z Libiąża i Jaworzna oraz inni goście, w tym wicepremier Beata Szydło.

W homilii biskup zwrócił uwagę, jak trudno przez zgiełk reklam otaczających współczesnego człowieka dostrzec prawdziwie wartościową ofertę zbawienia, jaką w okresie przedświątecznym kieruje do nas Bóg. Zachęcił, by zapoznać się ze swoistą reklamą Bożą, która w kolejne niedziele Adwentu przybliża przychodzącego Boga, Jego obietnice i chęć wybawienia człowieka. "Aż do szczegółowej zapowiedzi Mesjasza, Syna Najwyższego narodzonego z Maryi" - dodał i wskazał, że warto poznać tę niezwykłą Bożą ofertę o zbawieniu człowieka. Zapewnił, że dzięki otwarciu się na te treści, słuchacz zmieni się wewnętrznie. Wyjaśnił, że oferta ta jest w stanie spełnić najskrytsze ludzkie pragnienia: potrzebę Boga, życia na zawsze z Nim i dobrego przeżycia swej egzystencji na ziemi.

"Pomyśl o tym, co jest ci najbardziej potrzebne. Co warte są święta sprowadzone do konsumpcji? Czy prezent jest w stanie odbudować twoje relacje w rodzinie? Czy nasycisz się i będziesz szczęśliwy, kiedy wydasz na święta więcej niż przed rokiem?" - pytał i wytłumaczył, że adwentowy program Kościoła ma wzbudzić głód "tego, czego człowiek może jeszcze nie odczuwa".

Zdaniem bp. Pindla, w I Niedzielę Adwentu warto zwrócić na pierwsze pouczenia proroków, mówiące m.in. o tym, że nie przyjmiemy radosnego przesłania o Zbawicielu, jeśli nie będziemy wewnętrznie wolni. "Nie chodzi tu zastawiony stół, ani o bezpieczeństwo narodowe i pokój światowy. Idzie o to, dziś i w kolejne dni Adwentu, aby uniknąć tego, co złe tego, co oddziela nas od Boga. Chodzi o to, by życie nasze było pełne, tą pełnią, jaką przygotował dla nas Bóg" - zaznaczył kaznodzieja i przestrzegł, by ta niepowtarzalna okazja, jaką jest Boża reklama zbawienia, nie przeszła nam koło nosa.

DEON.PL POLECA

Modlitwie w Brzeszczach patronowała św. Barbara. Biskup zwrócił uwagę, że na swoisty etos górniczy składa się wdzięczność za Boże błogosławieństwo, troska o bezpieczeństwo oraz modlitwa.

"Niech św. Barbara wyprasza nam bezpieczeństwo, ale i mądrość. Niech wskazuje na modlitwę i czujność nie tylko w pracy, lecz i w rodzinie, w tym oczekiwaniu tego, co Bóg nieustannie obiecuje" - powiedział na koniec.

W liturgii udział wzięli górnicy w swych odświętnych strojach, poczty sztandarowe i górnicza orkiestra. Obecni byli przedstawiciele dyrekcji kopalni. Msza była transmitowana przez Telewizję Polonia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Pindel: ile warte są święta sprowadzone do konsumpcji?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.