Bp Pindel: szacunek do Biblii wyraża naszą cześć wobec Boga

Bp Pindel: szacunek do Biblii wyraża naszą cześć wobec Boga
(Fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka)
1 rok temu
KAI / pp

Prawdziwy szacunek do Biblii można okazać przez używanie jej, zgłębianie, czytanie, modlitwę Słowem Bożym – zwrócił uwagę bp Roman Pindel w homilii podczas Eucharystii, jaką sprawował 26 kwietnia, w Niedzielę Biblijną, w bielskiej katedrze. Profesor biblista zachęcił do autentycznego uczczenia Słowa Bożego, gdyż, jak podkreślił, w ten sposób wyrazić można szacunek do niewidzialnego Boga.

Jak zauważył ordynariusz, obcowanie z Pismem Świętym to okazja, by spotkać się ze słowem Boga. „Nie mamy możliwości usłyszeć na własne uszy Jego głosu, tak jak i nie możemy oglądać teraz Boga twarzą w twarz. Bóg jednak zniżył się do tego stopnia, że ustami wybranych przez siebie ludzi przemawiał kiedyś w języku przez współczesnych zrozumiałym. Zapragnął też Bóg, aby Jego słowa zostały utrwalone za pomocą odpowiedniego alfabetu. Kościół zaś troszczy się o to, aby to utrwalone ludzkimi środkami słowo Boże, zachowało się w niezmienionej postaci, aby było tłumaczone na języki, którymi posługują się kolejne pokolenia chrześcijan i aby było coraz bardziej rozpowszechniane” – stwierdził biskup i biblista.

Hierarcha przyznał, że coraz częściej zdarza mu się widzieć Biblie zaczytane, używane na co dzień. „Na szczęście coraz częściej zdarza mi się widzieć przykłady właściwego uczczenia Słowa Bożego. Nie tylko przez używanie. Zwłaszcza, gdy widzę, że jest Pismo Święte położone w miejscu podręcznym: na stoliku obok łóżka, na biurku, niekiedy wręcz na specjalnym pulpicie przymocowanym do ściany” – wyliczał kaznodzieja.

Duchowny wskazał też na ludzi, dla których Biblia jest lekturą codzienną, ich chlebem powszednim. „Spotkałem ludzi różnego wieku, którzy nie zasną, jeżeli wcześniej nie przeczytają przynajmniej jednego rozdziału z Pisma Świętego” – stwierdził i zaapelował, by poprzez szacunek do Biblii wyrazić swoją cześć wobec Boga.

„Niewidzialny Bóg, zmartwychwstały Jezus, który jest u Ojca, może być uszanowany poprzez nasz pokłon czy pocałowanie księgi Biblii, umieszczenie jej w odpowiednim miejscu i czytanie – podkreślił. Wezwał też, by w Niedzielę Biblijną dokonać jakiegoś aktu uczczenia Słowa Bożego w domu. „Niech to będzie gest, na jaki mnie stać. Nie na wyrost, lecz w sposób autentyczny. A może to będzie odkurzenie Biblii, postawienie na lepszym miejscu, zrobienie jakiegoś specjalnego miejsca. Może będzie to pierwszy znak, zanim zacznę czytać i modlić z jego pomocą. Trzeba zacząć od czegoś” – dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ, Sławomir Rusin
27,93 zł
39,90 zł

Dojrzała wiara to zgoda na obcowanie z Tajemnicą

Czy psychologia jest wrogiem wiary? A może doprowadzi do tego, że uwierzę głębiej? Czy wyznacznikiem bliskości z Bogiem są emocje? Co Pismo Święte mówi o orientacji seksualnej?...

Skomentuj artykuł

Bp Pindel: szacunek do Biblii wyraża naszą cześć wobec Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.