Bp Śmigiel: każdy członek Kościoła powinien być zaangażowany w Nową Ewangelizację

Bp Śmigiel: każdy członek Kościoła powinien być zaangażowany w Nową Ewangelizację
fot. Frelichowski / YouTube
KAI / pk

"Wszyscy na mocy chrztu umocnieni sakramentem Eucharystii i obdarzeni mocą w sakramencie bierzmowania jesteśmy wezwani do tego, aby odważnie głosić Jezusa Chrystusa" - podkreślił biskup toruński Wiesław Śmigiel podczas Eucharystii w toruńskiej katedrze.

Msza święta była ona centralnym punktem obchodów 25-lecia istnienia Szkoły Nowej Ewangelizacji w Diecezji Toruńskiej.

DEON.PL POLECA
W Mszy św. udział wzięli kapłani oraz osoby świeckie, angażujące się w dzieła Nowej Ewangelizacji z archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji płockiej, bydgoskiej, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, włocławskiej. Uczestniczył w niej również o. Jacek Dubel, redemptorysta, który był pierwszym dyrektorem Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej oraz ks. Andrzej Kowalski, obecny dyrektor.

W homilii bp Śmigiel, nawiązując do czytania z Księgi Proroka Ezechiela, przypomniał, że "świątynia jest miejscem, gdzie możemy spotkać się Bogiem, gdzie możemy przyjąć Jego słowo i umocnić się świętymi sakramentami". Zauważył, że ze świątyni musi wypływać rzeka, która daje życie i urodzaj, a z nich pojawiają się owoce. "Ze świątyń wypływa piękne źródło, wypływa łaska naszego Pana Jezusa Chrystusa" - podkreślił.

Perykopa ewangeliczna wyjaśnia obrazy z pierwszego czytania. "Wspomniany na kartach Pisma Świętego «pewien człowiek» jest symbolem ludzkości, która cierpi. To każdy, kto nie poznał Jezusa Chrystusa, kto jest daleko od Boga, kto jest przygnieciony ciężarem grzechu" - mówił hierarcha.

"Bardzo często dziś nie ma człowieka, który by nam wskazał Pana Boga i podprowadził nas do Niego. Nie ma człowieka, który byłby świadkiem, pokazał nam, że bycie plisko Pana Boga to szczęście, radość, to odpowiedź na pytania, które nas dręczą" - mówił bp Śmigiel. Zwrócił uwagę, że istotą Nowej Ewangelizacji jest bycie dla innych pomocą, wsparciem w drodze do Chrystusa, do uzdrowienia. "Wszyscy jesteśmy wezwani do dzieła Nowej Ewangelizacji oraz żeby pomagać ludziom przygniecionym sprawami świata wchodzić do wody życia" - dodał.

Ewangelia wskazuje na ważniejszy fakt, to nie woda uzdrawia, ale moc Jezusa Chrystusa. "Chory nie musi wchodzić do wody, aby odzyskać pełnię sił. Słowo Jezusa Chrystusa uzdrawia. To Bóg jest prawdziwą wodą, która daje życie" - podkreślił biskup toruński.

Biskup zauważył, że dramatem współczesnego człowieka jest to, że często przyzwyczaja się do życia w grzechu, nie pragnie zmiany. "Człowiek, który wpada w grzech, który oddala się od Pana Boga nie zawsze chce się podnieść. Może być taka sytuacja, że nie pragnie już lepszego życia" - mówił. Dopiero, gdy taki człowiek wyrazi chęć poprawy i nawrócenia, otrzymuje łaskę zdrowia. Chory człowiek z Ewangelii natychmiast wyzdrowiał, kiedy Jezus wypowiedział swoje słowo.

Istotą Nowej Ewangelizacji jest nieść słowo Pana Jezusa, podprowadzać ludzi do Niego, uświadamiać im, że to jest prawdziwy zdrój wody życia. "Zadaniem Nowej Ewangelizacji jest, aby człowiek współczesny powiedział «pragnę», wtedy możemy podarować mu Pana Jezusa przez Słowo, sakramenty, przez wspólnotę wiary" - podkreślił bp Śmigiel.

Hierarcha przypomniał, że "od początku powstania diecezji toruńskiej, kiedy zaczęły pojawiać się struktury diecezjalne, towarzyszyła im Nowa Ewangelizacja, troska o wspólnotę, troska o to, aby słowo Pana mogło dotrzeć do każdego". "25 lat istnienia Szkoły Nowej Ewangelizacji za nami. Myślę, że przed nami jeszcze większe zadanie. Trzeba zobaczyć jak dzisiejszy świat, nasza diecezja potrzebują Nowej Ewangelizacji, jest ona potrzebna dziś i jutro" - mówił biskup. "Każdy, kto przyjął chrzest, otrzymał umocnienie w sakramentach i w Eucharystii, każdy jest jest wezwany do tego, aby być uczniem i misjonarzem, i aby swoje doświadczenie spotkania Jezusa Chrystusa nieść tym, którzy Go potrzebują" - zakończył hierarcha.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Bp Śmigiel: każdy członek Kościoła powinien być zaangażowany w Nową Ewangelizację
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.