Bp Śmigiel: przychodzę z wielką miłością do diecezji bydgoskiej

Bp Śmigiel: przychodzę z wielką miłością do diecezji bydgoskiej
Fot. Diecezja Pelplin / Youtube
KAI /kb

- Ojcu Świętemu się nie odmawia i przyjąłem to zadanie w duchu odpowiedzialności i troski o Kościół - stwierdził w rozmowie z KAI bp Wiesław Śmigiel, który został mianowany przez papieża Franciszka na administratora diecezji bydgoskiej.

Śmigiel podkreślił, że decyzja Ojca Świętego była dla niego zaskoczeniem. – Pojawił się lęk, czy jestem w stanie temu sprostać. Poza tym zdaję sobie sprawę, że Bydgoszcz i Toruń to są dwa bratnie środowiska, ale jednak odmienne diecezje, które mają swoją historię, tożsamość i ambicje. Jednakże Ojcu Świętemu się nie odmawia i przyjąłem to zadanie w duchu odpowiedzialności i troski o Kościół – podkreślił.

Według administratora diecezja bydgoska jest wspólnotą z ogromnym potencjałem.

– W samym jej centrum znajduje się potężne miasto z ośrodkami akademickimi, z dużym zapleczem intelektualnym i duchowym. W całej diecezji jest również sporo duchownych, osób konsekrowanych i świeckich zaangażowanych w różnego rodzaju inicjatywy pastoralne. Istnieją wspólnoty, stowarzyszenia, ruchy i grupy odnowy eklezjalnej. Uważam, że jest to wspólnota pełna entuzjazmu pastoralnego. Dlatego też zgodziłem się być tutaj administratorem apostolskim. Mam świadomość, że moja posługa to nie jest okres reform, wielkich zmian, a raczej czas modlitwy, budowania wspólnoty i oczekiwania na dobrego pasterza diecezji bydgoskiej – powiedział.

DEON.PL POLECA

Biskup Śmigiel nawiązał w rozmowie do zwrotu sede vacante. Oznacza on, że na pewien czas dana stolica diecezjalna jest nieobsadzona, nie ma swojego stałego pasterza. – A w Kościele element stałości jest niezwykle ważny, ponieważ oznacza, że przychodzi biskup, który w pewien sposób zaślubia diecezję, a ona staje się jego rodziną, domem. Właściwie już nie myśli o sobie i swoich sprawach, ale o diecezji. Nie można traktować diecezji tylko jako instytucji i organizacji, ale jako wspólnotę. Myślę, że zadania biskupa diecezjalnego dobrze ilustruje obraz Dobrego Pasterza. To ktoś, kto troszczy się o każdego, szuka zagubionej owieczki, jest gotowy życie oddać za tych, którzy zostali mu powierzeni. I żeby taka postawa mogła się w pełni zrealizować, potrzeba stałości – stwierdził.

Administrator nawiązał także do kryzysu Kościoła w Polsce i do zmian personalnych, które dotyczą kilku diecezji.

– Myślę, że potrzeba wielkiego wysiłku Kościoła, by się oczyścić i odnowić. Jesteśmy nieustannie wezwani do nawrócenia, czyli odwracania się od tego, co jest byle jakie lub złe i zwracania się do Boga. To jest droga Kościoła i każdego wierzącego. Niekiedy jest to bolesne i trudne, ponieważ doświadczamy niepokojów, ale taki proces Kościół w swojej historii przechodził wielokrotnie i za każdym razem wychodził z niego lepszy, bardziej Boży. Nie jest to dobry czas, aby wyłącznie ekscytować się różnymi potknięciami, skupiać się na grzechach i szukać winnych. Tak naprawdę jest to czas troski o Kościół, zaangażowania każdego wierzącego w odnowę Kościoła. Najprościej każdy z nas może to zrobić przez świadectwo chrześcijańskiego życia – powiedział.

Na zakończenie, zwracając się do diecezjan, powiedział, że przychodzi w poczuciu odpowiedzialności za lokalną wspólnotę i Kościół.

– Przychodzę z wielką miłością do diecezji bydgoskiej. Bardzo proszę o codzienną modlitwę w intencji wyboru nowego biskupa. Proszę też o to, by ten trudny czas, bo taki on jest, przejść w duchu rodzinnym. A w rodzinie różnie bywa, są kłopoty, przeciwności, pojawiają się choroby, które wymagają wspólnego wysiłku – podsumował.

Biskup Wiesław Śmigiel urodził się 3 stycznia 1969 roku w Świeciu nad Wisłą. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1994 roku w Pelplinie. Na biskupa został konsekrowany 21 kwietnia 2012 roku w Pelplinie. Po śmierci biskupa Jana Szlagi był administratorem diecezji pelplińskiej. W latach 2012-2017 pełnił posługę biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej. Papież Franciszek mianował go ordynariuszem diecezji toruńskiej 8 grudnia 2017 roku. D

Decyzją Ojca Świętego 12 maja 2021 roku został administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej. Pełni także funkcje w Konferencji Episkopatu Polski. Jest przewodniczącym Rady ds. Rodziny, Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi, Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja, członkiem Komisji Duszpasterstwa, Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą. Dewizą posługi biskupiej bp. Wiesława Śmigla są słowa św. Pawła z Listu do Koryntian „Stałem się wszystkim dla wszystkich”.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Duch Święty nadal działa z mocą w Kościele, a Jego działanie wydaje obfite owoce, jeśli jesteśmy skłonni otworzyć się na Jego odnawiającą moc. Dlatego jest ważne, aby każdy z nas Go poznał, nawiązał z Nim...

Skomentuj artykuł

Bp Śmigiel: przychodzę z wielką miłością do diecezji bydgoskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.