Bp Solarczyk bierzmował więźniów. Kapelan osadzonych: To "świadome wyznanie wiary"

Bp Solarczyk bierzmował więźniów. Kapelan osadzonych: To "świadome wyznanie wiary"
Fot. Depositphotos
KAI / pk

Biskup radomski Marek Solarczyk udzielił sakramentu bierzmowania sześciu osadzonym Zakładu Karnego w Żytkowicach w powiecie kozienickim. Uroczystość odbyła się w więziennej kaplicy. W koncelebrze uczestniczył ks. Bogdan Piwko, kapelan jednostki penitencjarnej.

W homilii bp Marek Solarczyk podkreślił, że Duch Święty, którego otrzymują osadzeni, powinien być ich przewodnikiem, a podążanie za nim pozwoli poznać tajemnicę Boga, za którego przyczyną osoby bierzmowane otrzymują dary i zostają dziećmi Bożymi.

Od 36 lat posługę religijną w Zakładzie Karnym w Żytkowicach pełni ks. Bogdan Piwko. Duszpasterz zwrócił uwagę, że zarówno uroczystość, jak i przygotowanie do przyjęcia sakramentu w warunkach izolacji penitencjarnej mają szczególny wymiar i znaczenie. - Osadzeni sami składają deklarację przystąpienia do przygotowań, a następnie przyjęcia sakramentu, przez co bierzmowanie - dokonywane w przypadku więźniów w wieku dorosłym - odgrywa niejako rolę świadomego wyznania wiary. Skazani w okresie przygotowań uczestniczą w mszach świętych, korzystają z sakramentu pokuty i pojednania, zgłębiają odpowiednie zagadnienia - opowiada ks. Piwko.

Przygotowania do bierzmowania w więzieniu

Kapitan Paweł Wójcik dodał, że osadzeni od kilku miesięcy uczestniczyli w przygotowaniach do tego wyjątkowego sakramentu, w ramach katechez prowadzonych przez kapelana jednostki. W Eucharystii uczestniczyli także funkcjonariusze Służby Więziennej na czele z porucznik Anną Banaszek - Zastępcą Dyrektora Zakładu Karnego w Żytkowicach.

DEON.PL POLECA

- Pozbawieni wolności, pomimo, że są niekiedy sprawcami poważnych przestępstw i wymagają pomocy wychowawcy oraz psychologa, zgłaszają także potrzeby pomocy duchowej. Spotkania z osobami duchownymi w zakładzie karnym to szczególny rodzaj kontaktu oparty na rachunku sumienia, żalu za popełnione przestępstwa i próba naprawienia popełnionego zła - powiedział kpt. Paweł Wójcik.

Zakład Karny w Żytkowicach to jednostka typu półotwartego, przeznaczona dla dorosłych recydywistów penitencjarnych. Pojemność Zakładu Karnego wraz z Oddziałem Zewnętrznym w Pionkach wynosi 561 miejsc.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Bp Solarczyk bierzmował więźniów. Kapelan osadzonych: To "świadome wyznanie wiary"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.