Bp Szkodoń: Kraków jest świętą przestrzenią

Bp Szkodoń: Kraków jest świętą przestrzenią
(fot. Piotr Drabik / Wikimedia Commons / CC BY 2.0)
KAI / pk

Kraków, miasto kultury i nauki, jest świętą przestrzenią. I ten kościół jest świętą przestrzenią - mówił bp Jan Szkodoń podczas Mszy Świętej kolegiacie św. Anny. Świątynia stała się kolejnym miejscem, w którym wierni archidiecezji spotkali się w ramach pielgrzymowania do kościołów stacyjnych.

Na początku homilii biskup podkreślił, że Wielki Post jest czasem modlitwy, pokuty, jałmużny i czynów miłosierdzia. - Niech ta Eucharystia będzie przede wszystkim czynem pokutnym za nasze grzechy, za grzechy naszych bliźnich, za grzechy Kościoła i diecezji - apelował. Prosił wiernych o to, aby ich modlitwa była jeszcze bardziej gorliwa, pokorna i wytrwała. - Niech ta dzisiejsza modlitwa sprawi, abyśmy tę drugą część Wielkiego Postu przeżyli w większej niż dotychczas pokucie, umartwieniu i łączeniu swojego krzyża z krzyżem Chrystusa - mówił.

Biskup podziękował także wszystkim, którzy modlą się o świętość Krakowa i diecezji. - Jest tylu ludzi, którzy troszczą się o Bożą chwałę, o świętość Krakowa. Niech ta pielgrzymka będzie uwielbieniem Boga za wielkie dobro, które się dzieje w sercach otwartych na miłosierdzie Boże - powiedział. - Kraków, miasto kultury i nauki, jest świętą przestrzenią. I ten kościół, ta kolegiata jest świętą przestrzenią. I wszyscy, którzy tu się gromadzą - członkowie parafii, studenci, uczeni, ludzie nauki i wielu ludzi, którzy tu przybywają, stanowimy świętą przestrzeń - dodał.

Bp Szkodoń przypomniał, że zarówno lektura Słowa Bożego, sakramenty, oraz nabożeństwa drogi krzyżowej i Gorzkich Żali pomagają wiernym poznawać Jezusa Chrystusa. Podkreślił także, że wielkopostna procesja stacyjna jest "wołaniem o jedność i umocnienie Kościoła". - Ufamy, że Bóg okaże nam szczególne miłosierdzie poprzez tę wielką pielgrzymkę stacyjną w Wielkim Poście - powiedział.

Nawiązując czytań z Ewangelii, hierarcha pytał zebranych: "Czy może być coś gorszego niż 38 lat choroby ciała?". Po chwili dodał: - Widocznie może, gdy choroba dotyczy duszy człowieka, jego relacji do Boga, jego myślenia lub niemyślenia o wieczności i sądzie - wyjaśnił.

Biskup wezwał wiernych do tego, aby byli uważni na głos wszystkich osób potrzebujących: - Niech ta dzisiejsza Eucharystia będzie nową mobilizacją, otwarciem oczu. Zanieśmy do uzdrawiającej sadzawki tych, którzy czekają, abyśmy im pomogli - mówił w nawiązaniu do ewangelii. - Pan Jezus mówi dzisiaj: 'Weź swoje łoże i idź'. Weź swoje łoże, znak miłości Bożej, znak cierpienia, znak życia i idź - zakończył.

Jak wyjaśnił proboszcz kolegiaty, ks. prof. Tadeusz Panuś, kościół św. Anny został wybrany jako miejsce pielgrzymowania z dwóch powodów: ewangelia z dnia mówiła o sadzawce Betesda, która mieści się obok jerozolimskiego kościoła św. Anny, a także dlatego, że jest miejscem spoczynku m.in. św. Jana z Kęt oraz sług Bożych: bpa Jana Pietraszki oraz Jerzego Ciesielskiego. Uznawana jest za duchowe centrum elity intelektualnej Krakowa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Szkodoń: Kraków jest świętą przestrzenią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.