Bp Ważny: Diecezja sosnowiecka nie została "zepchnięta na margines Kościoła w Polsce" lecz jest "jego nadzieją"

Bp Ważny: Diecezja sosnowiecka nie została "zepchnięta na margines Kościoła w Polsce" lecz jest "jego nadzieją"
Fot. Redakcja Audycji Katolickich TVP / YouTube
PAP / KAI / pk

"Pokora naszego lokalnego Kościoła - wiernych świeckich i kapłanów - jest naszą szansą, ponieważ nie musimy porównywać się do innych, nie musimy niczego udowadniać. Żyjąc zanurzeni w Bożym miłosierdziu, które nas wywyższa, podnosi w górę, dowartościowuje, gdyż taka jest natura Bożego miłosierdzia - mamy świadomość kim jesteśmy" - napisał w liście pasterskim z okazji ingresu bp sosnowiecki Artur Ważny.

Ingres nowego biskupa sosnowieckiego bp. Artura Ważnego do bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu odbędzie się 22 czerwca.

DEON.PL POLECA

Z tej okazji bp Ważny skierował do wiernych list pasterski, który w niedzielę został odczytany we wszystkich kościołach diecezji sosnowieckiej.

List bp. Ważnego do wiernych diecezji sosnowieckiej: Drzewo, które "trwa mimo licznych wichur i huraganów"

W liście bp Ważny apelował do diecezjan: "Budujmy wspólnie Kościół sprawiedliwy, który widząc grzech będzie reagował i stanie się Kościołem słuchającym a nie milczącym! Budujmy wspólnie Kościół, który nie wyklucza, ale otwiera jeszcze szerzej swoje drzwi, aby każdy mógł przez nie wejść".

Ordynariusz porównał diecezję sosnowiecką do drzewa, które "trwa mimo licznych wichur i huraganów".

"(Diecezja sosnowiecka) jest drzewem mocno doświadczonym, ale także drzewem, które się nie złamało, które walczy z przeciwnościami. To drzewo ma bowiem mocny korzeń - jest nim Chrystus, który przez swoją śmierć na świętym drzewie, nie pozwoli umrzeć nikomu" - zaznaczył.

"Sytuacje grzeszne, muszą być rozwiązywane szybko, niejednokrotnie w trybie pilnym"

Jak podkreślił hierarcha Kościół jest Ciałem Chrystusa, żywym organizmem. "Nie możemy zatem zgadzać się na żaden grzech, na żadne zgorszenie. Mamy się złu przeciwstawiać i za nie pokutować. To właśnie do tego jesteśmy powołani. Zachęcam wszystkich wiernych - świeckich i kapłanów, a przede wszystkim siebie samego - do ewangelicznego nawrócenia i praktykowania braterskiego i siostrzanego upomnienia" - zaapelował.

"Nie bójmy się reagować, budujmy kulturę odważnego przeciwstawienia się grzechowi w której ci, którzy widzą i słyszą zareagują, aby ten grzech nie rósł w siłę. W przeciwnym razie w wyniku braku reakcji - stanie się on jeszcze większym zgorszeniem" - ocenił.

Zdaniem bp. Ważnego "sytuacje grzeszne, muszą być rozwiązywane szybko, niejednokrotnie w trybie pilnym". Dzisiaj trzeba się obudzić do działania.

Prosił diecezjan, aby "nie odwracali wzroku, nastawili uszy na słuchanie, wyszli z bezczynności i obojętności".

Diecezja sosnowiecka nie została "zepchnięta na margines Kościoła w Polsce" lecz jest "jego nadzieją"

"Chodzi o to, by rozpocząć proces zmian, uruchomić nowe możliwości. Tylko tak można osiągnąć wielkie cele. Być może będzie trzeba dłużej czekać na owoce. Ale »ziemia sama z siebie wydaje plon«, jeśli jesteśmy posłuszni Bożym planom i Jego Słowu" - pisał bp Ważny.

Zdaniem hierarchy diecezja sosnowiecka nie została "zepchnięta na margines Kościoła w Polsce" lecz jest "jego nadzieją".

"Nie jesteśmy ludźmi przegranymi, których już skreślono! Niech naszą siłą stanie się pokora, która będzie odpowiedzią na to wszystko, co od nas nie zależy. Pokora naszego lokalnego Kościoła - wiernych świeckich i kapłanów - jest naszą szansą, ponieważ nie musimy porównywać się do innych, nie musimy niczego udowadniać. Żyjąc zanurzeni w Bożym miłosierdziu, które nas wywyższa, podnosi w górę, dowartościowuje, gdyż taka jest natura Bożego miłosierdzia - mamy świadomość kim jesteśmy (...). Odważnym głosem, który woła o sprawiedliwość i pragnie budować kulturę braterstwa, która słucha nawet najcichszego głosu" - zastrzegł.

Według bpa Ważnego "Bóg wywyższy niskie drzewo, tylko wtedy kiedy jako wspólnota staniemy w prawdzie: przynosząc nasze grzechy i zranienia Panu, przestępstwa przedstawiając wymiarowi sprawiedliwości i zadość czyniąc skrzywdzonym oraz troszcząc się o najsłabszych, ubogich i chorych".

"Budujmy wspólnie Kościół, który będzie czule otulał wszystkich zranionych, którzy często przez lata cierpią w samotności"

Jak dodał w liście, nie ma magicznej formuły, która pozwoli rozwiązać wielkie problemy. Wskazał, że program jest ten sam co zawsze, zawarty w Ewangelii i w żywej Tradycji skupiony wokół samego Chrystusa.

"Liczę na Waszą wiarę, zaangażowanie i wytrwałość oraz świadomość, że jesteście w Chrystusie ową gałązką cedrową zapowiadającą wzrost naszego lokalnego Kościoła, do którego - ufam i o to się modlę - powróci wielu poszukujących Boga i żywej wspólnoty. Budujmy wspólnie Kościół, który będzie czule otulał wszystkich zranionych, którzy często przez lata cierpią w samotności. To właśnie dzisiaj zwracam się do Was, jako ojciec i wołam: Wróć do domu! Budujmy wspólnie Kościół sprawiedliwy, który widząc grzech będzie reagował i stanie się Kościołem słuchającym a nie milczącym! Budujmy wspólnie Kościół, który nie wyklucza, ale otwiera jeszcze szerzej swoje drzwi, aby każdy mógł przez nie wejść. Budujmy na nowo, bo właśnie my jesteśmy powołani tu na taki czas jak ten" - napisał bp Ważny.  

Kościół w Sosnowcu

W diecezji sosnowieckiej, której ordynariuszem został mianowany bp Ważny, w ostatnich latach doszło do kilku skandali obyczajowych, które odbiły się głośnym echem w mediach w całej Polsce.

W 2010 r. pełniący wówczas funkcję rektora sosnowieckiego seminarium ks. dr Mariusz T. miał wdać się w szarpaninę w klubie gejowskim. Po nagłośnieniu sprawy przez media duchowny jeszcze przez półtora roku pełnił funkcję rektora. Po interwencji Stolicy Apostolskiej sosnowieckie seminarium zostało rozwiązane, a studiujący w nim alumni przeniesieni do Częstochowy, gdzie do dziś działa Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej.

W marcu 2023 r. przy domu katolickim przy ul. Kościelnej w Sosnowcu znaleziono zwłoki 26-letniego diakona. Z ustaleń Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu wynika, że diakona zabił 40-letni ksiądz, który następnie sam popełnił samobójstwo, rzucając się pod koła pociągu.

Inna głośna sprawa wydarzyła we wrześniu 2023 r., kiedy w mieszkaniu ks. Tomasza Z., znajdującym się na terenie parafii p.w. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, doszło do interwencji pogotowia i policji. Wydarzenie opisała "Gazeta Wyborcza", nazywając je imprezą o charakterze seksualnym. Gdy jeden z uczestników spotkania stracił przytomność, inny wezwał pogotowie, ale ratowników nie chciano wpuścić do środka. Ostatecznie na miejsce wezwano policję, po interwencji której ratownicy mogli zająć się nieprzytomnym. W styczniu 2024 r. ksiądz Tomasz Z. został aresztowany m.in. pod zarzutem przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, nieudzielenia pomocy oraz udzielania narkotyków.

20 marca 2024 r. służby otrzymały wezwanie do mieszkania zajmowanego przez księdza z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu. Po przyjeździe na miejsce ratownicy reanimowali nieprzytomnego młodego mężczyznę. Jego życia nie udało się jednak uratować. Następnego dnia Prokuratura Rejonowa Sosnowiec-Północ wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić przyczyny i okoliczności zgonu.

Ksiądz, w którego mieszkaniu zmarł mężczyzna, usłyszał zarzut posiadania substancji psychotropowej. Nie przyznał się do winy. Po przesłuchaniu został zwolniony. Decyzją administratora diecezji arcybiskupa Adriana Galbasa został zawieszony w pełnieniu tej funkcji do czasu wyjaśnienia sprawy.

Źródło: PAP / KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebanalne, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele

Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swojej świetności, swój „złoty wiek”, nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on przez „noc”; okresy, gdy...

Skomentuj artykuł

Bp Ważny: Diecezja sosnowiecka nie została "zepchnięta na margines Kościoła w Polsce" lecz jest "jego nadzieją"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.