Bp Ważny w Sosnowcu: Pierwsze skojarzenia miałem z konkretnymi twarzami i osobami

Bp Ważny w Sosnowcu: Pierwsze skojarzenia miałem z konkretnymi twarzami i osobami
Bp Artur Ważny (fot. Wspólnota Uwielbienia Głos Pana / YouTube.com)
KAI / tk

- Gdy Nuncjusz Apostolski powiedział mi o Sosnowcu, to pierwsze skojarzenia miałem z konkretnymi twarzami i osobami, a nie z tym, co było opisywane w ostatnim czasie w mediach. Są osoby w naszej diecezji, które znam, z którymi się przyjaźnię i które dają jak najlepsze świadectwo o Ludzie Bożym tutaj żyjącym - powiedział bp Artur Ważny w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

W spotkaniu z nim wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in. kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych. To pierwsza oficjalna wizyta biskupa nominata na terenie diecezji sosnowieckiej. Bp Ważny miał więc okazję do wstępnego zapoznania się z pracownikami lokalnych instytucji kościelnych.

DEON.PL POLECAW swoim wystąpieniu bp Ważny odwołał się do 1. Listu św. Piotra, którego fragment odczytywany jest akurat 25 kwietnia w święto św. Marka Apostoła:

„Starszych więc, którzy są wśród was, proszę, ja również starszy, a przy tym świadek Chrystusowych cierpień oraz uczestnik tej chwały, która ma się objawić: paście stado Boże, które jest przy was, strzegąc go nie pod przymusem, ale z własnej woli, jak Bóg chce; nie ze względu na niegodziwe zyski, ale z oddaniem; i nie jak ci, którzy ciemiężą gminy, ale jako żywe przykłady dla stada. Kiedy zaś objawi się Najwyższy Pasterz, otrzymacie niewiędnący wieniec chwały. Tak samo wy, młodzieńcy, bądźcie poddani starszym!" (1 P 5, 1-5)

Powyższe słowa bp Ważny zadedykował wszystkim kapłanom diecezji sosnowieckiej i dodał, że zna bardzo pozytywne świadectwa mówiące o wiernych tego lokalnego Kościoła.

- Myślę, że to jest przesłanie o tym, w jaki sposób mamy funkcjonować w naszej diecezji wobec Ludu Bożego, który na pewno jest przez Pana Boga ukochany. Kiedy dziennikarze mnie pytali o pierwsze myśli, gdy Nuncjusz Apostolski powiedział mi o Sosnowcu, to pierwsze skojarzenia miałem z ludźmi, z konkretnymi twarzami i osobami, a nie z tym, co było opisywane w ostatnim czasie w mediach. Są osoby w naszej diecezji, które znam, z którymi się przyjaźnię i które dają jak najlepsze świadectwo o Ludzie Bożym tutaj żyjącym – podkreślił bp Ważny.

Po zakończonym spotkaniu w Kurii Diecezjalnej biskup nominat odwiedził Bazylikę Katedralną pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. Następnie udał się na spotkanie ze wspólnotą Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, w którym kształcą się seminarzyści diecezji sosnowieckiej i częstochowskiej. W planach bp. Artura Ważnego jest jeszcze spotkanie z siostrami Karmelitankami Dzieciątka Jezus w Domu Macierzystym zgromadzenia w Sosnowcu.

Zgodnie z prawem kościelnym, nowo mianowanemu biskupowi przysługuje w powierzonej mu diecezji pełna władza do kierowania ludem Bożym dopiero od momentu przedstawienia do wiadomości diecezjalnego kolegium konsultorów pisma apostolskiego w obecności kanclerza kurii. Wtedy automatycznie wygaśnie urząd tymczasowo zarządzającego diecezją sosnowiecką administratora apostolskiego.

Ingres bp. Artura Ważnego do sosnowieckiej katedry odbędzie się 22 czerwca.

Decyzja papieża Franciszka o nominacji dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej bp. Artura Ważnego na urząd biskupa sosnowieckiego została ogłoszona 23 kwietnia przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Maciej Zachara MIC

Słyszymy je w czasie każdej Eucharystii. Zbiera się w nich prośby kapłana i ludu w jedną wielką intencję skierowaną do Boga. Potwierdzamy je chóralnym „Amen”… Kolekty.

Te – niepozorne w swojej oszczędnej formie i zwięzłej...

Skomentuj artykuł

Bp Ważny w Sosnowcu: Pierwsze skojarzenia miałem z konkretnymi twarzami i osobami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.