Bp Williamson zamierza wyświęcić biskupów

Bp Williamson zamierza wyświęcić biskupów
(fot. mariopiperni / Foter / CC BY-ND)
PAP / ptt

Usunięty w 2012 r. z Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X bp Richard Williamson zamierza 19 marca wyświęcić - bez zgody papieża - co najmniej jednego biskupa. Ma nim być 73-letni ks. Jean-Michel Faure, były przełożony południowoamerykańskiego dystryktu Bractwa i były rektor seminarium w La Reja w Argentynie, który opuścił Bractwo w 2013 r.

Informując o tym tradycjonalistyczny blog Rorate Caeli podkreśla, że bp. Williamsonowi nie udało się pociągnąć za sobą zbyt wielu duchownych i świeckich lefebrystów, sprzeciwiających się próbom zbliżenia ze Stolicą Apostolską, jakie podejmował przełożony generalny Bractwa, bp Bernard Fellay.

Nielegalna z punktu widzenia prawa kościelnego ceremonia święceń ma się odbyć w klasztorze Świętego Krzyża (który także zerwał więzi z Bractwem w 2012 r.) w mieście Nova Friburgo koło Rio de Janeiro. Według niepotwierdzonych informacji święcenia biskupie ma otrzymać także ks. Innocent Marie, założyciel klasztoru w Avrillé w Francji, który niedawno zerwał z Bractwem.

Byłyby to drugie nielegalne święcenia biskupów-lefebrystów w historii, W czasie pierwszych, w 1988 r. abp Marcel Lefebvre bez zgody papieża konsekrował czterech duchownych (w tym bp. Fellaya i bp. Richardsona), czym ściągnęli oni na siebie ekskomunikę, odwołaną w 2009 r. przez Benedykta XVI. Gdyby rzeczywiście doszło do zapowiadanych święceń, bp Williamson ponownie zostałby ekskomunikowany (wraz ze współkonsekratorami i wyświęconymi duchownymi) na mocy kanonów 1013 i 1382 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

DEON.PL POLECA

75-letni obecnie Richard Nelson Williamson pochodzi z Wielkiej Brytanii. Studiował literaturę angielską, której potem uczył w szkołach w Ghanie i Londynie. Był anglikaninem, jednak w 1971 r. przeszedł do Kościoła katolickiego, wstępując do Bractwa Kapłańskiego św. Piusa, w którym pięć lat później przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1983-2003 był rektorem seminarium duchownego lefebrystów w USA, a przez kolejne sześć w Argentynie. W 2006 r. wyświęcił w Warszawie 2 księży i 6 diakonów dla tradycjonalistycznego greckokatolickiego Bractwa Kapłańskiego św. Jozafata, założonego przez ks. Wasyla Kowpaka. Współpracuje ono ściśle z Bractwem Świętego Piusa X i działa na terenie zachodniej Ukrainy.

Bp Williamson udzielił też kontrowersyjnego wywiadu, opublikowanego w styczniu 2009 r., w którym zaprzeczał istnieniu komór gazowych w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej i podważał liczbę zamordowanych w nich Żydów. Za negacjonizm został skazany w Niemczech na karę grzywny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Williamson zamierza wyświęcić biskupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.