Bp Zadarko: do zaniku państwowości doprowadziła pycha i upadek moralny elit

Bp Zadarko: do zaniku państwowości doprowadziła pycha i upadek moralny elit
fot. EpiskopatNews / flickr.com
KAI

- Potrzebne jest nam takie święto, aby uczyć się od historii, tego co jest piękne, co było piękne i co musi być piękne, aby naród przetrwał - mówił bp Krzysztof Zadarko w dniu święta niepodległości. Przypomniał przy tym, że lata temu do tragedii zaniku państwowości doprowadziła pycha i upadek moralny elit. Biskup przewodniczył Mszy św. w intencji ojczyzny w koszalińskiej katedrze. Obecni byli m.in. lokalni parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych.

Biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej podkreślił, że niezależnie od okoliczności "narodowe wczoraj jest nauczycielką narodowego dzisiaj". - Lekcja historii, która jest przykra i gorzka, gdy zaniesiona jest do Boga, staje się mądrością na przyszłość - wskazał duchowny. - Prześwietlona mądrością pochodzącą od samego Boga sprawia, że staje się dla nas chlebem, który jest pożywny, czysty, bogaty i niemający w sobie zarzewia kolejnego grzechu, ale świętość i wyzwolenie - dodał kaznodzieja.

DEON.PL POLECABp Zadarko stwierdził, że większość narodowych problemów można było rozwiązać, sięgając po najprostsze zasady moralne, po zasady sprawiedliwości społecznej, ładu moralnego. Sprawujący władzę wybierali jednak kolejne umowy z sąsiadami i niekorzystne traktaty.

- Czy przez naszą narodową codzienność przebija moralny błysk prawdy, wrażliwość na dobro i zło? Czy rzeczywiście w rozwiązywaniu spraw osobistych, również publicznych sięgamy po odpowiedź płynącą z sumienia? Potrzebne jest nam takie święto, aby uczyć się od historii tego, co jest piękne, co było piękne i co musi być piękne, aby naród przetrwał - mówił biskup.

Hierarcha zwrócił uwagę na obecne w sferze politycznej i medialnej zjawisko świadomego dzielenia społeczeństwa, zawężania przestrzeni dialogu. Przywołał też słowa krakowskiego barda Leszka Wójtowicza: "Samowładni królowie ekranów, mając w oczach ten błysk nienawiści, mówią o konieczności, mówią o racji stanu. Nieomylni, wspaniali i czyści - oni chcą wszystkich dookoła podzielić. Najgorszą z możliwych jest ich rada, byśmy już nigdy w życiu nie chcieli najzwyczajniej ze sobą pogadać" - cytował biskup.

- Gadajmy o historii, o jej najpiękniejszych kartach, jej najpiękniejszych postaciach: władcach, królach, dowódcach, żołnierzach, prostych obywatelach, siostrach, braciach. Gadajmy o tych również trudnych kartach, trudnych momentach, nawet bolesnych. I wyciągajmy z nich mądrość, która zawsze, jeśli to jest czynione z czystym sercem otwartym na głos Boga, będzie stawała się dla nas potrzebną mądrością Bożą - apelował bp Zadarko.

Uczestnicy Mszy św. po jej zakończeniu przeszli na plac Zwycięstwa przy pomniku marszałka Piłsudskiego. Tam odbył się uroczysty apel. Podczas uroczystości oprócz oficjalnych przemówień, apelu pamięci, salwy honorowej, zostały wręczone także wyróżnienia i odznaczenia wojskowe dla żołnierzy, kombatantów i jednostek. Niektórzy żołnierze otrzymali awanse na wyższe stopnie służbowe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Ponikło

Poruszająca książka o ostatnich latach życia ks. prof. Józefa Tischnera

Przez lata przekazywał nam mądrość ludzi gór, bo jak wiadomo greccy filozofowie to też górale. Niósł ciężkie brzemię nauczyciela solidarności. Pokazywał, jak myśleć według wartości...

Skomentuj artykuł

Bp Zadarko: do zaniku państwowości doprowadziła pycha i upadek moralny elit
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.