Bp Zadarko: wybór Franciszka to dar Opatrzności

Bp Zadarko: wybór Franciszka to dar Opatrzności
(fot. youtube)
2 lata temu
KAI / pk

Franciszek od samego początku swego pontyfikatu sprawy uchodźców traktuje jako najważniejsze - mówił bp Krzysztof Zadarko, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigracji.

Bp Krzysztof Zadarko opowiadał o tym, dlaczego kwestia losów ludzi, którzy musieli opuścić własne domy, by uciekać przed wojną i nędzą materialną, jest tak ważna dla papieża Franciszka oraz o tym, jaki jest oddźwięk nawoływania Ojca Świętego w polskim Kościele.

Duchowny zwrócił uwagę na to, że mniemanie, iż możemy zbudować sobie świat, w którym nie będzie nas interesował człowiek, będący gdzieś daleko, żyjący w biedzie i nędzy, jest iluzją.

Zdaniem prelegenta, wybór Franciszka na papieża jest niezwykłym darem Opatrzności Bożej, ponieważ wybór papieża jest znakiem Bożym i Jego odpowiedzią na współczesne status quo i kontekst świata, w którym Kościół się znajduje.

- Żeby zrozumieć miłość Ojca Świętego do uchodźców, trzeba najpierw zrozumieć jego pochodzenie. Jest on z rodziny emigranckiej, pochodzi z Ameryki Łacińskiej, gdzie Kościół ma socjalne i socjologiczne podejście do rzeczywistości. Ten papież, podobnie jak wszyscy papieże jest wpisany w ciągłość Kościoła i pontyfikatu - mówił bp K. Zadarko.

Hierarcha zachwalał Adhortację apostolska Evangelii Gaudium. - Wszystko jest w tym dokumencie sprowadzone do jednej fundamentalnej rzeczy: odpowiedzią człowieka, chrześcijanina, katolika na dzisiejsze problemy jest sięgnięcie po miłosierdzie Boga. Tylko miłosierdzie Boga może rozwiązać gigantyczne problemy, jakie są we współczesnym świecie. A Kościół jest do tego powołany, aby dawać światu nadzieję, jeśli tego nie czyni, to zdradza samego siebie i jałowieje - wskazał.

Delegat KEP ds. Imigracji zaniepokoił się tym, że światowe media milczą o porażającej skali problemów uchodźców. - Fakty i skalę problemów uchodźców należy znać, bo one pozwolą nam zrozumieć, dlaczego papież Franciszek od samego początku swego pontyfikatu sprawy uchodźców traktuje jako najważniejsze - podkreślał biskup.

Biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, z ramienia KEP odpowiada za zaangażowanie polskiego Kościoła w pomoc uchodźcom. Jest także zaangażowany w ideę organizowania w Polsce przez Caritas korytarzy humanitarnych dla uchodźców z Syrii, Jordanii i Libanu.

W czwartek 6 kwietnia, o 18.00 w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu, odbędzie się spotkanie z Martą Titaniec, kierowniczką Działu Projektów Zagranicznych Caritas Polska, która była w tym roku w Aleppo na zaproszenie miejscowego biskupa.

Podczas spotkania opowie o cierpieniach Syryjczyków i opisze, jak wygląda największe miasto Syrii, w którym od 20 lipca 2012 do 15 grudnia 2016 toczyły się intensywne walki między syryjską armią narodową i rebeliantami. Powie też o tym, jakie są obecne potrzeby mieszkańców zniszczonego miasta i jak można zaangażować się w pomoc.

Organizatorem obu kwietniowych spotkań jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Zadarko: wybór Franciszka to dar Opatrzności
Komentarze (3)
Zbigniew Ściubak
6 kwietnia 2017, 06:40
1. Tak! Trzeba zajmować się ludźmi i ich problemami. Kościół i bliźni od tego właśnie są i na tym właśnie polega chrześcijaństwo. 2. Nie! Głupotą jest gardłowanie za tym, aby organizm państwa "otwierał drzwi" dla "uchodźców". Bo: a) czym innym jest insytucja Państwa a czym innym działania jego obywateli b) aby Państwo dało MUSI komuś ZABRAĆ (głupiec tego nie widzi i nie chce widzieć) c) uchodźcy to nie uchodźcy tylko immigranci d) jest skrajnie nieuczciwe selekcjonowanie uchodźców pod względem kraju pochodzenia, dlatego milony z Afryki, np. z Konga i Sudanu powinny otrzymać prawo osiedlenia się w krajach UE Sumując, łączenie wartościowych intencji z brakiem rozsądku to zła mieszanka.
DS
Dariusz Siodłak
5 kwietnia 2017, 15:21
Znowu te same brednie, znowu ta sama nowomowa. Szkoda, że Zadarko nie wspomniał o syryjskich "uchodźcach", którzy wszyscy zwiali z Polski mimo, że meli zapewnione doskonałe warunki. Mało tego ! Domagają się od naszego kraju pozbawienia ich statusu uchodźcy, gdyż ten uniemożliwia im pobieranie zasiłku od merkel.
DP
Danuta Pawłowska
5 kwietnia 2017, 14:28
Czeski kardynał: Kościół musi ostrzegać przed islamem [url]http://www.fronda.pl/a/czeski-kardynal-kosciol-musi-ostrzegac-przed-islamem,90598.html[/url]

Skomentuj artykuł

Bp Zadarko: wybór Franciszka to dar Opatrzności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.