Bp László Német: papież Franciszek jest w Serbii bardzo ceniony

Bp László Német: papież Franciszek jest w Serbii bardzo ceniony
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / pk

Papież Franciszek odwiedzi Serbię? Bp László Német w wywiadzie dla dziennika Avvenire odniósł się do obecnej sytuacji serbskiego Kościoła.

Wybór Franciszka na Stolicę Piotrową przyczynił się odprężenia w relacjach z Cerkwią prawosławną, bo w Serbii ten papież jest bardzo ceniony - mówi bp László Német. Zastrzega jednak, że jest jeszcze za wcześnie na ewentualną podróż apostolską do tego kraju. Tym niemniej wybrany przed rokiem nowy patriarcha Porfiriusz jest człowiekiem dialogu. Biskupi katoliccy po raz pierwszy otrzymali od niego zaproszenie. Jest to absolutna nowość - podkreśla serbski biskup.

DEON.PL POLECAKościół katolicki to w Serbii "coś obcego"

Serbski biskup przyznaje, że Kościół katolicki ma w Serbii te same prawa, co Cerkiew prawosławna. Jest jednak traktowany jako coś obcego, nie może powiedzieć o sobie, że jest Kościołem serbskim. W rzeczywistości tamtejsi katolicy, choć stanowią 5 proc. społeczeństwa mają zazwyczaj obce pochodzenie, w 70 proc. węgierskie, jak sam bp Német, który jest przewodniczącym regionalnego episkopatu obejmującego obok Serbii również Kosowo, Czarnogórę i Macedonię.

Bp Német zauważa, że wielkim dramatem Serbii jest odpływ młodych pokoleń. Jako biskupi chcemy, by młodzi, którzy są naszą przyszłością pozostali w tym kraju. Wciąż jednak brakuje reform politycznych i gospodarczych. Powszechna jest korupcja. Bez znajomości niczego nie da się załatwić.

Problem imigrantów

Ordynariusz Zrenjanina wskazuje też na problem imigrantów, którzy przez Serbię i Macedonię zmierzają do Europy, przede wszystkim do Niemiec i Austrii. Do roku 2018 byli to przede wszystkim Syryjczycy. Teraz dołączyli do nich również Afgańczycy, Irakijczycy i Irańczycy. Jeszcze przed rokiem nie odczuwało się względem nich wrogości. Teraz sytuacja się zmieniła pod wpływem mediów, które rozpowszechniają fake newsy - mówi bp Német.

Duchowny przyznaje, że migranci tygodniami, a nawet przez kilka miesięcy czekają w obozach. Niektórzy są odsyłani. Zapewnia, że Kościół jest na pierwszej linii pomocy. Caritas ma dla nich specjalne ośrodki. Zdaniem serbskiego biskupa potrzeba zaangażowania całego kontynentu w rozwiązanie tego kryzysu.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Bp László Német: papież Franciszek jest w Serbii bardzo ceniony
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.