Brak informacji o losie bpa Petera Shao Zhumina

Brak informacji o losie bpa Petera Shao Zhumina
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Zaniepokojenie wyrażone przez Stolicę Apostolską w oficjalnym komunikacie z powodu usunięcia z siedziby biskupiej i braku wiadomości o losie bp. Petera Shao Zhumina z Wenzhou rząd chiński nazwał "mieszaniem się w wewnętrzne sprawy kraju".

- Nie zgadzamy się, aby jakikolwiek kraj albo jakakolwiek organizacja w tzw. indywidualnym przypadku ingerowała w wewnętrzne sprawy Chin - oświadczył 27 czerwca rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Lu Kang.

W poniedziałek 26 czerwca rzecznik Watykanu Greg Burke wydał oświadczenie, stwierdzające, iż "katolicka wspólnota diecezjalna i krewni nie mają żadnych wiadomości o losie biskupa ani o powodach jego usunięcia. Nie wiedzą też, gdzie jest przetrzymywany". W tej sytuacji Stolica Apostolska, "głęboko zasmucona tym i innymi podobnymi epizodami, które niestety nie ułatwiają zrozumienia, wyraża nadzieję, że biskup Peter Shao Zhumin powróci do diecezji tak szybko, jak to możliwe i że będzie mógł spokojnie sprawować posługę biskupią" - głosi oświadczenie watykańskie.

- Chińska Republika Ludowa chroni prawo do praktyk religijnych, jeśli są one zgodne z prawem i idą w parze z «normalną» działalnością religijną - powiedział Lu Kang. Podkreślił również, że rząd w przyszłości będzie poświęcał więcej uwagi temu, jak w innych krajach wyglądają sprawy religijne. Jednocześnie władze komunistyczne odmówiły wyjaśnienia, gdzie znajduje się obecnie hierarcha katolicki.

DEON.PL POLECA

18 maja biskup chińskiej milionowej metropolii Wenzhou, Peter Shao Zhumin został zaproszony na spotkanie w Urzędzie ds. Wyznań i od tego czasu wszelki słuch po nim zaginął. Włoska misyjna agencja AsiaNews podała, że wierni tej diecezji Kościoła "podziemnego" nie mają żadnych informacji o losie i ewentualnym miejscu pobytu biskupa. Jego matka wielokrotnie i bezskutecznie zwracała się do władz o pozwolenie na widzenie z synem. Także miejscowe władze komunistyczne nie komentują zaginięcia duchownego.

Dotychczas biskup przebywał czterokrotnie w areszcie. Ostatnio zatrzymano go w połowie kwietnia podczas przygotowań do obchodów Wielkanocy i zwolniono go dopiero po świętach.

Według Asianews w Wenzhou żyje 120 tys. członków Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh) a 80 tys. należy do Kościoła "podziemnego".

Obecnie trwają rozmowy między Stolicą Apostolską a komunistycznymi władzami Chińskiej Republiki Ludowej w sprawie nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych.

Katolicy w Kraju Środka są podzieleni na należących do popieranego przez komunistów PSKCh i uznawanego przez Watykan Kościoła "podziemnego". Oficjalnie Stolica Apostolska i Chiny nie utrzymują stosunków dyplomatycznych. Są one trudne do ustanowienia, ponieważ reżym komunistyczny w Pekinie nadal odmawia swobodnego mianowania biskupów przez papieża a Kościół oficjalny znajduje się pod ścisłą kontrolą władz. W ostatnich kilkudziesięciu latach Stolica Apostolska uznała niektórych biskupów należących do PSKCh.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Brak informacji o losie bpa Petera Shao Zhumina
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.