Brat Alois w Turynie: bądźmy twórcami pokoju, pojednania, komunii

Brat Alois w Turynie: bądźmy twórcami pokoju, pojednania, komunii
(Fot. Taizé / YouTub)
KAI/dm

- Tam, gdzie są podziały, izolacje, rozdarcia, możemy starać się być twórcami pokoju, pojednania, komunii - zachęcił podczas ostatniej wieczornej modlitwy Europejskiego Spotkania Młodych w Turynie, 9 lipca przeor ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, brat Alois.

Zakonnik podkreślił, że młodzi w Turnie mogą się modlić przed Świętym Całunem, przypominającym, że u podstaw naszej wiary znajduje się krzyż i zmartwychwstanie Jezusa.

- Nienawiść, przemoc i śmierć nie mają ostatniego słowa. Tam, gdzie są podziały, izolacje, rozdarcia, możemy starać się być twórcami pokoju, pojednania, komunii - podkreślił. Wskazał, że można o tym świadczyć nie tle słowami, ile własnym życiem, będąc świadkami miłości Chrystusa do każdego człowieka.

- Poprzez swoje zmartwychwstanie Chrystus zbudował most między śmiercią a życiem, między rozpaczą a nadzieją. Ten most otwarty przez Chrystusa Jezusa prowadzi poza śmierć, poza przemoc - stwierdził brat Alois.

Przeor Taizé zaznaczył, że na spotkanie do Turynu przybyli, pomimo tragedii wojny i towarzyszących jej cierpień, także młodzi z Ukrainy, zarówno mieszkający w tej chwili w innych krajach europejskich jak i z Kijowa i Lwowa. Zapewnił o modlitwach w intencji ich ojczyzny. Pozdrowił również grupę z Egiptu oraz młodych z innych kontynentów.

- Ich obecność przypomina nam, że doświadczenie komunii, które przeżywamy w tych dniach, przekracza wszelkie granice - podkreślił brat Alois. Przypomniał także o kolejnych spotkaniach proponowanych przez Wspólnotę z Taizé: w nadchodzącym tygodniu- spotkanie przyjaźni między młodymi chrześcijanami i muzułmanami; od 21 do 28 sierpnia tydzień rozważań w Taizé dla młodych między 18 a 35 rokiem życia i wreszcie kolejne spotkanie europejskie,. pod koniec roku w Rostocku, w Niemczech. Ta „pielgrzymka zaufania” i jej etapy w różnych miejscach świata przypominają nam, że nasze istnienie jest pielgrzymowaniem, że na wzór Jezusa nasza ojczyzna nie jest na tym świecie - stwierdził brat Alois, zaznaczając, że mimo wszystko ta pielgrzymka zaufania obywa się przez Ziemię.

Dlatego zachęcił do refleksji: - Jak po powrocie do domu kontynuować konkretne działania w służbie innym ludziom? Gdzie czeka na mnie Bóg?

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Brat Alois w Turynie: bądźmy twórcami pokoju, pojednania, komunii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.