Brazylijscy biskupi apelują o ratowanie lasów Amazonii

Brazylijscy biskupi apelują o ratowanie lasów Amazonii
(Fot. pl.depositphotos.com)
KAI/dm

60 biskupów brazylijskich, posługujących w regionie Amazonii, zaprotestowało przeciwko projektowi nowej ustawy agrarnej. Zakłada ona uregulowanie prawnego statusu bezprawnie zajętych i wylesionych terenów w amazońskiej dżungli. Zdaniem episkopatu takie rozwiązanie miałoby negatywny wpływ na cały region. Senat przychylił się do prośby biskupów, a jego przewodniczący zapowiedział konsultacje społeczne w tej sprawie.

Wg biskupów Amazonii prawne uregulowanie kwestii agrarnej w Brazylii jest niezwykle istotne i wymaga uwagi całego społeczeństwa. Ponadto hierarchowie uważają, że sytuacja szerzącej się pandemii nie jest odpowiednim momentem, aby w tym trudnym czasie podjąć dyskusję nad kwestią agrarną.

Według projektu prawnego nielegalnie zajęte tereny, z wyniszczonymi lasami, należy sprywatyzować. Biskupi Amazonii uważają, że gdyby doszło do zmiany zasad prawnych odnośnie do sprywatyzowania ziem należących do państwa, mogłoby to mieć bardzo negatywny wpływ dla całego regionu Amazonii.

„Amazonia nie może już dłużej czekać na podjęcie środków ochrony środowiska i zamieszkujących tam ludów tubylczych. Matka Boża z Nazaretu, Królowa Amazonii, która zawsze nam towarzyszy i nas ochrania, niech nadal będzie z nami w tym momencie walki w bezkompromisowej obronie prawa i życia naszych amazońskich ludów!” - tym wezwaniem kończą swoje pismo biskupi Amazonii.

Projekt ustawy m.in. w praktyce likwiduje granice terenów należących do rdzennych grup etnicznych, udostępniając ich ziemie przedsiębiorstwom zajmującym się górnictwem, budową infrastruktury i elektrowni wodnych. Jest to flagowy projekt prezydenta Jaira Bolsonaro i wielkich posiadaczy ziemskich, zapowiadany w czasie kampanii wyborczej w 2018 roku. Od 8 czerwca trwa protest w obronie ziemi zamieszkałej przez rdzennych mieszkańców Brazylii. Ma on formę obozu rozbitego na esplanadzie Ministerstw w Brasílii, przy której mieści się większość najwyższych urzędów państwowych tego kraju. W obozie przebywa około 850 osób. Zorganizowały go tubylcze stowarzyszenia, a wspiera go, działająca przy brazylijskim episkopacie, Tubylcza Rada Misyjna (CIMI). Obóz demonstrantów odwiedziła 28 czerwca grupa brazylijskich biskupów.

KAI/dm

 

Wpisz kod WAKACJED i skorzystaj ze specjalnego rabatu dla czytelników DEON.pl. W dniach 11-18 lipca 2021 r. 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Brazylijscy biskupi apelują o ratowanie lasów Amazonii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.