W Amazonii trwa tragedia. Jak zareaguje świat?

W Amazonii trwa tragedia. Jak zareaguje świat?
Fot. Cameron Smith / Unsplash
2 tygodnie temu
vaticannews.va / kb

W Amazonii, w ostatnim czasie rozgrywają się dramatyczne sceny. Jak podają światowe organizacje nastąpił ogromny wzrost morderstw aktywistów na rzecz praw rdzennych mieszkańców Amazonii.

COICA jest jedną z takich organizacji. To właśnie ona podniosła alarm w tej sprawie. Według niej w 2020 roku (wobec  danych z 2029 r.) nastąpił  67 proc. wzrost liczby morderstw ludzi broniących praw rdzennych mieszkańców Amazonii względem. 

W pierwszym kwartale bieżącego roku zamordowano już 16 takich aktywistów.

"Dramatyczny wzrost liczby morderstw w czasie pandemii naraził jednocześnie na niebezpieczeństwo obrońców praw rdzennych mieszkańców, lokalne społeczności oraz największy na świecie las deszczowy i bioróżnorodność, które chronimy" - powiedział José Gregorio Díaz Mirabal, koordynator generalny COICA.

Jak twierdzi organizacja, za tą tragedie odpowiadają koncerny, których interesy gospodarcze polegają m.in na prowadzeniu wydobycia bogactw naturalnych w Amazonii.

Do sytuacji w Amazonii odniosła się także Stolica Apostolska. Papież Franciszek i Kościół katolicki stanęli po stronie rdzennych mieszkańców regionu.

Dla bardziej skutecznej opieki duszpasterskiej nad ludami zamieszkującymi dorzecze papież zwołał w październiku 2019 r. w Watykanie specjalny panamazoński synod biskupów.

W adhortacji apostolskiej Querida Amazonia ("Ukochana Amazonia"), podsumowującej ustalenia synodu, papież domaga się sprawiedliwości dla ok. 2,5 mln rdzennych mieszkańców tego regionu.

W dokumencie wzywa do ochrony ich życia, kultury, ziemi, słynnej rzeki Amazonki i lasów deszczowych, przed "zbrodnią i niesprawiedliwością" popełnianą na tych terenach z imię potężnych interesów gospodarczych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, które grożą zniszczeniem ludności i środowiska.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz
27,93 zł
39,90 zł

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

W Amazonii trwa tragedia. Jak zareaguje świat?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.