Papież z Kliniki Gemelli: każdy potrzebuje gestu, który łagodzi ból i podnosi w chorobie

Papież z Kliniki Gemelli: każdy potrzebuje gestu, który łagodzi ból i podnosi w chorobie
(fot. G. Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI/PAP/vaticannews.va/dm

Papież Franciszek, przebywający od tygodnia w rzymskiej klinice Gemelli, pojawił się w niedzielę w południe na balkonie na 10. piętrze, gdzie znajduje się jego pokój. Zwracając się do wiernych podziękował wszystkim za wyrazy bliskości, wsparcia i modlitw. Przed polikliniką zgromadziło się wielu wiernych, którzy powitali go entuzjastycznie,

Dziękując za modlitwy w swej intencji Ojciec Święty skomentował fragment Ewangelii mówiący o tym, że uczniowie Jezusa, posłani przez Niego, „wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali”. Wskazał, że tym „olejem” jest nie tylko sakrament namaszczenia chorych, „który daje pokrzepienie ducha i ciała”, ale jest nim także „słuchanie, bliskość, troska, czułość tych, którzy opiekują się chorymi”.

Są one „jak pieszczota, która sprawia, że człowiek czuje się lepiej, łagodzi ból i podnosi”. - Wcześniej czy później wszyscy potrzebujemy tego „namaszczenia” i wszyscy możemy je dać komuś innemu, poprzez wizytę, telefon, wyciągnięcie ręki do tych, którzy potrzebują pomocy - przekonywał Franciszek.

Wyznał, że w dniach pobytu w szpitalu doświadczył, „jak ważna jest dobra służba zdrowia, dostępna dla wszystkich, tak jak to ma miejsce we Włoszech i w innych krajach - darmowy system opieki zdrowotnej, który zapewnia dobre usługi dostępne dla wszystkich”. - Nie wolno nam stracić tego cennego dobra. Musimy je zachować! - wskazał papież.

Wyrazić „uznanie i wsparcie dla lekarzy i wszystkich pracowników służby zdrowia oraz personelu szpitali”. Wezwał do modlitwy za „wszystkich chorych, zwłaszcza tych w stanach najtrudniejszych” - Niech nikt nie będzie pozostawiony samemu sobie, niech każdy otrzyma namaszczenie słuchania, bliskości i troski - prosił Franciszek.

DEON.PL POLECA

Towarzyszyła mu na balkonie grupa chorych dzieci - pacjentów kliniki.

Nie po raz pierwszy papież odmawiał modlitwę Maryjną z uniwersyteckiej kliniki im. Gemellego. Wcześniej 22 razy robił to z okna swego szpitalnego pokoju św. Jan Paweł II w czasie swoich pobytów w tym rzymskim szpitalu w 1981, 1992, 1994, 1996 i 2005 roku. 15 razy był to „Anioł Pański”, a 7 razy „Regina Caeli” w okresie wielkanocnym.

KAI/PAP/vaticannews.va/dm

 

Wpisz kod WAKACJED i skorzystaj ze specjalnego rabatu dla czytelników DEON.pl. W dniach 11-18 lipca 2021 r. 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Papież z Kliniki Gemelli: każdy potrzebuje gestu, który łagodzi ból i podnosi w chorobie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.