Bydgoszcz: modlitwa ubogich, bezdomnych, samotnych przy relikwiach św. Józefiny Bakhity

Bydgoszcz: modlitwa ubogich, bezdomnych, samotnych przy relikwiach św. Józefiny Bakhity
(fot. shitterstock.com)
KAI / df

"Jestem przekonana, że osobom, które korzystają z naszej pomocy, bardzo łatwo będzie się z nią zaprzyjaźnić" - powiedziała albertynka s. Magdalena Bella. Bydgoskie Centrum Pomocy św. Brata Alberta w Bydgoszczy gościło relikwie św. Józefiny Bakhity.

Ze świętą, niewolnicą pochodzącą z Sudanu, spotkały się m.in. osoby bezdomne, ubogie, samotne, zmagające się z różnymi uzależnieniami. W programie dwudniowej wizyty znalazł się film dokumentalny o świętej. Po nim była modlitwa wspólnotowa i indywidualna z możliwością oddania czci relikwiom. - Bardzo się cieszymy, bo to szczególna święta, która w swoim życiu wiele przeszła. Ona rozumiała ubóstwo, jest też patronką osób uzależnionych, zniewolonych różnymi nałogami - podkreśliła s. Magdalena Bella.

Józefina Bakhita urodziła się w 1869 roku w Sudanie. W wieku około 10 lat została porwana i stała się niewolnicą. Wielokrotnie sprzedawana kolejnym właścicielom, doświadczyła niemal wszystkich fizycznych i duchowych cierpień wynikających z niewolnictwa. Gdy ostatecznie znalazła się w rękach Callisto Legnani'ego, włoskiego konsula, odzyskała wolność. Wraz z nim udała się do Włoch, by zajmować się jego rodziną. Tam zetknęła się ze zgromadzeniem Córek Miłosierdzia, które podjęło trud jej religijnego wykształcenia.

DEON.PL POLECA

Po kilku miesiącach przygotowań Bakhita przyjęła chrzest i bierzmowanie. Otrzymała wówczas imię Józefina - jako znak nowego życia. Kilka lat później wstąpiła do zgromadzenia Córek Miłosierdzia w Wenecji. Przez następnych 50 lat służyła Bogu i współsiostrom, podejmując najprostsze prace: gotowanie, sprzątanie, szycie. - Miała ogromne i otwarte serce, tak jak nasz założyciel św. Brat Albert, który mówił, że trzeba być dobrym jak chleb - dodała przełożona bydgoskiej wspólnoty Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim.

Święta zmarła po długotrwałej chorobie z w 1947 roku. Bakhitę w 1992 roku beatyfikował św. Jan Paweł II. Ten sam papież kanonizował ją w październiku 2000 roku.

Spotkanie z relikwiami podsumowała modlitwa różańcowa za współczesnych niewolników. Rozważania zostały przygotowane przez Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bydgoszcz: modlitwa ubogich, bezdomnych, samotnych przy relikwiach św. Józefiny Bakhity
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.